Farmer S Hand Touches Agricultural Crops Close Up Growing Vegetables Garden Harvest Care Maintenance Environmentally Friendly Products

Druh plevelu na pozemku poodhalí, jaké pH naše půda má

Plevel je k ničemu. Většině zahradníků je tento názor vlastní, přesto není pravdivý. Plevelné rostliny rozhodně nejsou zbytečné, v mnoha případech se jedná o užitečné byliny, což platí zejména pro kopřivy, pampelišky nebo jitrocel. Plevel pomůže i s dalším problémem, se kterým si mnozí pěstitelé nevědí rady. Jedná se o určování typu půdy, což je nadmíru důležitý poznatek pro pěstování kulturních plodin. A právě plevelné rostliny pomohou určit správný typ půdy, protože konkrétní druhy rostou jen v určitých zeminách.

Plevel na zahradě

Na úvod je dobré si položit otázku, co je vlastně plevel. Jedná se o hovorové označení rostlin, které rostou tam, kde nemají. Opravdu, rostou na pozemcích, které jsou určené pro pěstování jiných plodin. Určité druhy plevele patří mezi takzvaně kosmopolitní, to jsou ty, které rostou de facto všude. Jiné se ale vyskytují pouze na určitých druzích půd, z těch lze tedy dobře poznat, o jakou zeminu se jedná, a z této definice pak vyjít při pěstování okrasných nebo kulturních rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Proti mšicím funguje cibulový postřik, mléko nebo ocet
Zdroj obrázku: Freepik

Kyselost i množství minerálů

Důležitými specifiky půdy jsou kyselost a množství minerálů. K těmto poznatkům lze dospět pomocí chemické analýzy, případně podle indikátorových rostlin, což je vegetace, která se vyskytuje jen tam, kde pro to má ideální podmínky. Pro kyselost platí, že v alkalických půdách s pH vyšším než 7 se vyskytují byliny, jako jsou kopřiva, polní mák, pryšce, jitrocel nebo třezalka. V kyselých půdách s nižším pH, než je hodnota 7, se pak objevují rostliny, jako jsou jetel, brusinka, ostružiník, šťovík nebo vřes.

Mohlo by vás zajímat:  Množství slimáků v zahradě zredukují některé rostliny, účinná je také pivní past

Jílovitá hlína, nebo písčitá půda?

Co znamená, když se řekne hlína nebo jílovitá půda? Jedná se o těžké a nepropustné půdy, které bývají při kontaktu s vodou lepkavé až plastické a na dotek velmi špiní. V těžkých a hlinitých půdách se daří pelyňku, podbělu, lopuchu, šťovíku nebo hořčici polní. Naopak písčitá a drolivá půda je ideální pro jetel, jitrocel, sléz, řimbabu, písečnatku nebo ostřici. Právě při výskytu těchto druhů plevelu lze určit druh půdy a zvolit vhodný postup pro sadbu nebo pro vytváření půdních směsí pro požadované pěstované rostliny.

Zdroj: https://besjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1365-2435.2010.01765.x
Přidat na Seznam.cz