Draselné mýdlo ochrání túje před škůdci a plísňovými chorobami
Žloutnutí a schnutí tújí je častým prokletím majitelů zahrad. Jaké jsou příčiny jejich hynutí? Co dělat, abyste zachránili schnoucí túje? Ukážeme vám trik, který pomůže obnovit jejich dobrý stav a krásný vzhled.
Špatná poloha a málo živin
Ačkoli túje patří k poměrně odolným rostlinám, někdy se jejich výhonky zbarví žlutě a uschnou. Tento jev může mít několik důvodů. Nejběžnější jsou nesprávná poloha a příliš hustá výsadba, což způsobuje nedostatek živin, jako je hořčík, železo a dusík, dále nedostatečná péče, tím rozumíme málo vody a mulčování, ale také nadměrné minerální hnojení nebo patogeny a škůdci. Bez ohledu na důvod schnutí tújí je důležité okamžitě jednat.
Potřebují vlhko a mulčování
Chcete-li zabránit žloutnutí a odumírání výhonků tújí, měli byste se podívat na rostliny, abyste odhalili zdroj problémů. Především je nutné zkontrolovat, zda mají dostatečně vlhký substrát (pro udržení vlhkosti se doporučuje mulčování borovicovou kůrou), zda jim nechybí minerály, ale také posoudit riziko onemocnění. Kromě toho známe jeden prostředek doporučovaný zahradníky.
Pomůže draselné mýdlo
Jde o šedé mýdlo smíchané s vodou. Základem emulze je draselná sůl, obsahuje ale i mastné kyseliny a glycerin. Zahradnické draselné mýdlo tvoří hnědá kapalina, přírodní látka bez škodlivin. Potašové mýdlové hnojivo pomáhá proti škůdcům napadajícím rostliny, zvyšuje účinnost ekologických stimulantů růstu rostlin, bojuje proti virovým a plísňovým onemocněním. Dá se použít i k mytí a dezinfekci zahradnického nářadí a květináčů. Pro ochranu tújí před chorobami a škůdci se draselné mýdlo používá v koncentraci 1 až 3 % (od 100 do 300 ml mýdla na 10 litrů vody). Při použití tvrdé vody by měl být roztok před přidáním mýdla obohacen o trochu lihoviny nebo denaturovaného alkoholu. Na trhu jsou k dostání i draselná mýdla s česnekovým extraktem účinná proti mšicím.
Zdroj: https://www.cespedartificialalicante.net/en/blog/potassium-soap-what-is-it-and-what-is-it-used-for/