Domácí repelent z tymiánu a rozmarýnu ochrání před klíšťaty
Je to tady zase. Sezóna klíšťat se rozjela naplno a letos odborníci varují před nadměrným výskytem nakažených jedinců. Hrozí borelióza i klíšťová encefalitida, proto při procházkách do přírody je potřeba se patřičně chránit. Ale čím? Kupovanými přípravky, které ve většině případů obsahují nebezpečné chemikálie? Tato volba není nejvhodnější pro děti nebo alergiky, ale podrážděná pokožka jistě nepotěší ani ostatní. Z toho důvodu je nutností si vyrobit vlastní sprej, který je vysoce účinný, přesto k pokožce šetrný.
Pozor, klíště!
Zdá se, že jejich sezóna je čím dál tím delší, objevují se totiž hned poté, co roztaje sníh. Opravdu, už při teplotách okolo 10 stupňů Celsia se začínají vyskytovat v trávě nebo v listnatých lesích. Není neobvyklé, že se tento parazit ukáže v městském parku. Klíšťatovci nebo také klíšťata jsou roztoči, kteří se živí paraziticky. V tuzemsku se jedná o klíště obecné, které ve všech stádiích vývoje saje krev zvířecí nebo lidskou. Klíšťata jsou nebezpečná, mohou totiž přenášet různé nemoci včetně lymské boreliózy a klíšťové encefalitidy.
Přírodní sprej proti klíšťatům
Nejúčinnější metodou ochrany je využít pachy, které klíšťata nesnesou. Repelent se aplikuje před odchodem na procházku do přírody. A jaké vůně esenciálních olejů vybrat? Klíšťata odpuzuje vůně hřebíčku, šalvěje, citronové trávy, máty, čajovníku nebo sladké mandle. Olej se může smíchat s vodou a pomocí rozprašovače nanést na pokožku, obuv nebo rukávy. Další možnost je ještě snazší, a dokonce levnější.
Pomoc v podobě tymiánu a rozmarýnu
Zatímco esenciální oleje s určitými vůněmi nemusí mít všichni v domácí skříňce, koření má doma ve spíži každý. Nejúčinněji působí tymián nebo rozmarýn. Balení koření se vsype do hrnce a zalije vroucí vodou, po vylouhování se nechá zchladnout a přecedí do láhve s rozprašovačem. Před opuštěním domova se sprejem postříká pokožka, pro klíšťata se pak stane člověk doslova neviditelným.
Zdroj: https://www.lakenormanpest.com/top-10-herbs-used-insect-repellent, https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/babesiosis-and-what-you-need-to-know-about-the-2023-tick-season/, https://www.health.state.mn.us/diseases/tickborne/diseases.html, https://www.cdc.gov/ticks/avoid/on_people.html