Doma vypěstované bylinky budou to pravé pro všechny chutě a vůně
Pěstování bylin je v poslední době velice populární. Lidé se vrací ke kořenům a opouští nezdravá ochucovadla a hledají zdravější způsob, který pomáhá doladit všechna jídla. Jsou jím bylinky. A úplně nejjednodušší a nejlevnější metodou je vypěstovat si bylinky doma. Není to složité, protože většina bylinek nepotřebuje zvláštní podmínky pro pěstování a šíří se v podstatě sama. Nyní už se můžete těšit na domácí zásobu vlastních bylinek.
Pěstování ze sazenic
Pěstování ze semen trvá déle, je to ale levnější metoda. Pokud jste však semena nestihli vysadit včas, je možná vhodnější variantou začít se sazenicemi. Když už takovou sazenici vybíráte, dbejte na to, aby byly kvalitní. Musí vypadat zdravě a na pohled by neměly mít žádné poškození. Měly by mít celou spoustu listových pupenů, intenzivní barvu, pružné stonky a výraznou vůni. Vyplatí se investovat do takových bylinek, o kterých víte, že je využijete. Kupujte sazeničky bez skvrn, uschlých částí i květů.
Květináče
Byliny, které kupujete, jsou nejčastěji v malých plastových nádobách. Pro úspěšné pěstování bude potřeba je přesadit do květináče s drenážními otvory. Na dno květináče dejte drenážní vrstvu (kamínky, hrubý štěrk, keramzit nebo prostě něco, čím voda snadno proteče z květináče pryč). Květináč naplňte výživnou půdou od třetiny výšky, doprostřed umístěte sazenici a zahrňte její kořínky další půdou. Jemně udusejte a zalijte.
Umístění
Některé bylinky mají rády stín a vlhko, většina si ale potrpí na slunce a teplo. Ujistěte se, že víte, jaké podmínky vyhovují právě vaší bylince. Půda nikdy nesmí být přemokřená, protože pak se kořínkům nedostává vzduch. Měla by být ale neustále mírně vlhká. K zalévání je nejlepší měkká nebo odstátá voda. Hnojiva používáme maximálně organická, koneckonců máme v úmyslu bylinky konzumovat.
Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-herbs/