Close Vegetable Peels Other Alimentary Waste Composter

Díky kompostu získáte to nejlepší hnojivo pro všechny rostliny. Přizvěte na pomoc žížaly

Máte-li doma nebo na zahradě rostliny, ovoce nebo zeleninu, potřebujete je hnojit a zároveň chcete využít odpad z kuchyně, máte možnost. Kompost je skvělou a velmi jednoduchou možností, jak zužitkovat organický odpad z kuchyně, a přitom vytvořit přírodní hnojivo, které vám pomůže při pěstování.

Velkou výhodou je, že se jedná o velmi účinné hnojivo a nezaplatíte za něj ani korunu. Navíc ho budete mít po ruce, kdykoli potřebujete, takže nebudete muset myslet na to, jestli musíte něco kupovat, nebo ne. Co do něj můžete dávat a jak si s ním poradit v bytě? Na to se dnes podíváme.

Mohlo by vás zajímat:  Běžné problémy při pěstování rajčat

Co patří do kompostu?

Ať už třídíte bioodpad, nebo si chcete založit kompost, musíte tam dávat jen rostlinný odpad. To zahrnuje odpad ze zahrady (posečená tráva, listí) a z kuchyně (ovocné a zeleninové slupky, kávová sedlina, čaj). Všechny tyto složky jsou bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, které můžete po nějaké době vrátit do půdy a posílit zdraví svých rostlin, ovoce a zeleniny.

Zdroj obrázku: Freepik

Ideálním místem je roh zahrady, kde vám nebude hromádka rostlinného odpadu překážet a zároveň se k němu snadno dostanete. Mnoho lidí dnes volí také plastové kompostéry, ve kterých se během několika měsíců rozloží vše, co do něj dáte. Nesmíte ovšem zapomínat, že do něj nepatří nic škodlivého. Máte-li na zahradě nemocné rostliny nebo plevel, ty vyhoďte úplně pryč!

Mohlo by vás zajímat:  O úrodě rajčat rozhodnou už první týdny po zasazení. Přepichování sazenic keříky posílí

Co dělat, když nemáte zahradu

Mnoho lidí dnes žije v bytech a nemají možnost jít na zahradu a uložit odpad venku. To vůbec nevadí. V dnešní době najdete mnoho krásných a stylových vermikompostérů, které můžete v klidu umístit ve svém bytě. Musíte ale počítat s tím, že budete potřebovat malé pomocníky. Žížaly udělají všechnu práci, ale musíte je pravidelně krmit. Dávejte si záležet, aby měly přiměřené množství jídla, a pečujte o ně jako o dalšího domácího mazlíčka. Odmění se vám silným hnojivem.

Zdroj: https://learn.eartheasy.com/guides/composting/
Přidat na Seznam.cz