Dá se pěstovat pro krásu, ale má i pozitivní vlastnosti. Podceňovaná hoja vyčistí vzduch od toxinů
Mnoho lidí má za to, že atraktivní a užitečné pokojové rostliny jsou náročné na pěstování. Začátečníci proto raději volí rostliny, které jsou sice také krásné, ale netvoří květenství. Například hoja masitá ale patří mezi rostliny, které jsou nenáročné, snadno nasazují květy a dokonce ještě čistí vzduch. Tato působivá, popínavá rostlina je též známá pod názvem voskovka masitá.
Se sluncem to nepřehánějte
Hoja masitá pochází z tropických oblastí Asie…. Její dlouhé, pnoucí se výhonky jsou pokryté zelenými listy. Z výhonků pak rostou drobné kvítky, které se shlukují do větších útvarů. Obvykle mají narůžovělou barvu a intenzivní, sladkou vůni.
Hoja by se měla pěstovat ve světlé místnosti, nikoliv ale na přímém slunci. To by mohlo listy spálit a způsobit jejich usychání. Hoja se musí pnout po podpěře, která bude pevná a stabilní, protože květina se intenzivně zhutňuje. Rostlinu pravidelně zalévejte a čas od času přihnojujte, abyste jí dodali minerály a živiny. Kořeny jsou náchylné k hnilobě, se zálivkou to tedy nepřehánějte.
Vyhněte se změnám umístění
Dobře si promyslete, kam hoju umístíte, protože rostlina nesnáší jakékoliv změny. Pokud ji budete přemísťovat, mohla by postupně opadat. Naproti tomu jí ale nevadí prach a nepotřebuje listy otírat, nijak jí nebrání ve správném růstu. Rostlina se poměrně snadno množí, stačí odříznout několikacentimetrový mladý výhonek a nechat ho zakořenit v nádobě s vodou. Jakmile se vytvoří kořeny, můžete výhonek umístit do větší nádoby s hlínou.
Hoja filtruje toxiny a nebezpečné látky ve vzduchu. Rychle absorbuje například formaldehyd, který se nachází ve smogu, stejně tak toxický a karcinogenní benzen a toluen, který paralyzuje nervový systém a narušuje kardiovaskulární funkce. Ne vždy ji ale pěstitelé snesou mít umístěnou v ložnici, protože její květy vydávají velmi intenzivní vůni.
Zdroj: https://plantingman.com/hoya-indoor-house-plants/