Landscape Design English Courtyard

Cypřiše jsou zajímavou alternativou tújí, dobře se udržují a nejsou jedovaté

Túje se už u nás etablovaly před lety, jako živé ploty je sázejí lidé napříč celou republikou. Mají ale i své nevýhody, často skryté. Řadě lidí vadí, že překyselují půdu, a tak se zahrada po několika letech může stát nevhodnou pro pěstování celé řady jiných rostlin. O něco zřejmější je nevábný odér, který vydávají. Zejména za horkých letních dní umí být tento pach velmi vtíravý. A lidem s malými dětmi nebo nenechavými domácími mazlíčky také vadí, že túje jsou silně jedovaté. Proto se stále více lidí rozhodne spíše pro cypřiše.

Mohlo by vás zajímat:  Každý zahrádkář se už těší na jaro. Ty nejoblíbenější květiny můžeme sázet hned v dubnu

Podobné tújím

Cypřiše jsou na první pohled tújím velmi podobné, také jde o stálezelené aromatické jehličnaté stromy, jejich vůně je však o poznání příjemnější a méně vtíravá než odér tújí. Odrůdy, které jsou vhodné pro pěstování v České republice, většinou pocházejí ze Severní Ameriky, třeba na jihu Moravy se ale bude dařit i původně jihoevropským druhům, které asi znáte z letní dovolené ve Středomoří. Cypřiše plodí malé šištičky, které naštěstí nejsou jedovaté. Oproti vzpřímeným tújím připomínají lehce nahrbené cypřiše spíše listnaté stromy, ale díky tomu se také snáze prořezávají a udržují.

Mohlo by vás zajímat:  I vaše zahrada chce být online: Vize a trendy v oblasti chytrých zahrad
Zdroj obrázku: Freepik

Snadné pěstování

Ani pěstování cypřišů není příliš náročné, byť většinou potřebují trochu více slunce než túje. Jsou také vesměs méně odolné vůči tuhým mrazům, ale vzhledem k probíhající klimatické změně, kdy se české podnebí brzy stane spíše jihoevropským, tohle není až takový problém. Cypřiše je vhodné zjara a v létě přihnojovat a během léta také zalévat.

Pozor na škůdce

I když u nás cypřiše nejsou přirozeně doma, mají tu i několik druhů škůdců. Běžně je napadá hmyz, například molovka jalovcová nebo mšice korovnice. Jednou za čas je tak potřeba cypřiše ošetřit vhodným přípravkem proti škůdcům. Během sezony obvykle postačí dva až tři postřiky v závislosti na lokalitě, ve které je pěstujeme.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/cupressus-sempervirens/
Přidat na Seznam.cz