Back View Adult Lavender Field

Ořezání dodá levanduli energii. Nasbírané snítky se hodí k sušení nebo do tinktury

Levandule je krásná fialová bylina typická pro jih Francie. I u nás se ale obzvláště v posledních letech těší oblibě. Je oblíbená nejen pro svůj krásný vzhled, ale i pro svou typickou vůni. Jak se o bylinku starat, aby se jí u nás co nejlépe dařilo, a jak ji zužitkovat? To a ještě více se dozvíte právě v dnešním článku. Čtěte dál.

Zastřihávání je základ úspěchu

Péče o levanduli není nijak extra komplikovaná. I tak je ale několik základních činností, na které je dobré nezapomenout. Jednou z nich je zastřihávání. Většina z nás bylinky zastřihává zejména na jaře a na podzim. To se většinou sestříhá rostlina až k zemi. Zastřihávání v létě se ale přece jen o trochu liší. V tomto případě bychom se totiž měli zaměřit hlavně na přerostlé šlahouny, stonky bez listů či přehnaně kvetoucí části. Právě tyto části totiž z rostliny vysávají nejvíce energie. Pokud se jich zbavíme, rostlině se bude dařit celkově daleko lépe.

Mohlo by vás zajímat:  Žahavý plevel je ve skutečnosti zázračná bylinka, která se postará o zdraví i krásu
Zdroj obrázku: Freepik

Co dělat s ostříhanými částmi

Nejprve je dobré si rozmyslet, co chceme s nastříhanými částmi levandule dělat. Pokud je pro nás důležitá vůně a zároveň chceme, aby vydržela co nejdéle, je dobré rostlinu usušit. To provedeme tak, že stonky svážeme a svazek zavěsíme květy dolů ideálně na tmavé místo. Zhruba po týdnu by tak měla rostlina vyschnout. Poté z ní můžeme udělat vonné polštářky a spoustu dalších věcí.

Z levandule ale můžeme vytvořit i tinkturu. K té budeme potřebovat levanduli, vodku, zázvor, hřebíček, citron a pomeranč. Všechny ingredience smícháme a necháme dva týdny odstát na tmavém místě. Po uplynutí této doby můžeme směs ještě dochutit medem a nechat další týden odstát. Poté směs přefiltrujte přes plátýnko a slijte. Pro větší efekt můžete do tekutiny přidat ještě snítku levandule. Tinkturu můžete využít například na výrobu koktejlů. Hosté vám za tuto netradiční chuť jistě poděkují.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/how-to-prune-lavender, https://practicalselfreliance.com/lavender-tincture/, https://www.bbfamilyfarm.com/how-to-dry-lavender/
Přidat na Seznam.cz