Closeup Frozen Leaf

Citlivé rostliny na zahradě potřebují zajistit ochranu před mrazem

S příchodem podzimu přicházejí i první mrazíky, které mohou poškodit vaše rostliny. Abyste ochránili svou zahradu a udrželi ji v co nejlepším stavu, je důležité přijmout opatření k ochraně rostlin před nízkými teplotami. Každý zahrádkář na to má trochu jiný recept. Dnes se podíváme na pár základních metod, které můžete využít na své zahradě.

Odstranění citlivých rostlin

Před prvními mrazíky je dobré ostříhat nebo přenést citlivé rostliny, jako jsou pelargonie, fuchsie nebo citronovník, a přemístit je dovnitř. Uvnitř budou chráněny před nízkými teplotami a mrazem. Můžete je umístit na okno nebo do teplé místnosti, kde budou nadále kvést a růst.

Mohlo by vás zajímat:  Vejce jíme každý den, častými chybami při jejich skladování si ale koledujeme o zdravotní problémy

Mulčování

Mulčování je důležitým krokem k ochraně rostlin před mrazem. Mulčování pomáhá udržet teplo v půdě a chrání kořeny rostlin před mrazem. Stačí na záhony a květinové postele rozložit vrstvu mulče, která může být sláma, listí nebo speciální mulčovací materiál.

Gardener Mulching Spring Garden With Pine Wood Chips Mulch Pouring It Out Bag Man Puts Bark Around Plants
Zdroj obrázku: Freepik

Krycí materiály

Pokud máte rostliny, které nechcete nebo nemůžete přemístit dovnitř, můžete použít krycí materiály. Speciální krycí materiály, které můžete položit přímo na rostliny. Tím se vytvoří izolační vrstva, která chrání rostliny před mrazem. Na jaře je lze snadno odstranit, když už mrazy nepředstavují hrozbu. Použít můžete chvoj, listy nebo jiný kryt.

Mohlo by vás zajímat:  Zlatavý med je lék i pochoutka. Vybrat ten skutečně kvalitní může být někdy oříšek

Zavlažování

Zavlažování hraje také důležitou roli v ochraně rostlin před mrazíky. Vlhká půda má větší tepelnou kapacitu a udržuje teplotu stabilnější. Zalévání rostlin večer způsobuje, že půda uvolňuje teplo během noci, což může chránit kořeny rostlin před mrazem.

Stavba ochranných konstrukcí

Pokud máte cenné rostliny, které nelze přemístit, a potřebují extra ochranu, můžete zvážit stavbu ochranných konstrukcí. Skleníky, skleníkové tunely, speciální textilie nebo různé konstrukce pokryté plastem mohou poskytnout rostlinám dodatečnou ochranu před mrazem a nízkými teplotami.

Zdroj: https://www.ruralsprout.com/protect-plants-from-frost/
Přidat na Seznam.cz