Fern 3519465 1280

Čistý vzduch je klíčem ke zdravému domovu. Vyčistit ho pomohou tradiční i neobvyklé metody

Čistý vzduch v bytě ve městě? Těžko, ovzduší ve velkých městech nebo v blízkosti tovární výroby trpí na velké znečištění, kromě smogu, polétavého prachu, roztočů, virů nebo bakterií se v něm vyskytují také chemikálie a toxiny, což negativně působí na lidské zdraví. Znečištěný vzduch ohrožuje nejen děti, seniory nebo chronicky nemocné, ale doslova všechny. Ve městech lidé trpí ve větší míře alergiemi, dýchacími obtížemi, astmatem, kožními potížemi, ale také poruchami spánku nebo neurologickými a duševními onemocněními, na jejichž rozvoji má podíl znečištěný vzduch. Jak těmto důsledkům zamezit a vzduch v interiéru vyčistit?

Mohlo by vás zajímat:  Orchideje milují vlhko. Několik jednoduchých způsobů, jak jim ho zajistit
Zdroj obrázku: Freepik

1.    Oblíbená aromaterapie

Klasický způsob čištění vzduchu je pomocí svíčky, kdy uvolňováním éterických olejů dochází k ionizaci vzduchu. Stačí použít 20 kapek oleje, stejné množství octa a 100 ml vody. Pro tyto účely je nutné používat svíčky z včelího vosku a parafínu, které však nedýmají.

2.    Ionizace

Elektrosmog z elektronických spotřebičů lze odstranit ionizátorem, případně použitím solné lampy.

3.    Odvětrávací systémy

V bytech je také dobré instalovat odvětrávací systémy s filtry, které se musí pravidelně čistit vysavačem nebo měnit. Obdobně je nutné dbát o digestoř.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí mýdlo z kávy se stane krásným dárkem i úžasným kosmetickým produktem, který rozzáří pleť
Zdroj obrázku: Freepik

4.    Pomocí bylinek

Tuto metodu používaly už naše babičky, protože směs zapálených bylin dobře dezinfikuje místnost od parazitů, roztočů a virů, proto dejte do žáruvzdorné misky dvakrát týdně hrst šalvěje, rozmarýnu a jalovce a zapalte ji. Pořídit si můžete také kadidelnici, pomocí které můžete vykouřit celý interiér včetně rohů.

5.    Čističky vzduchu

Drahou variantou jsou čističky vzduchu, zde je nutné zvážit vstupní náklady i roční provoz včetně nutnosti pravidelného vyměňování filtrů.

6.    Květiny pro krásu i čistý vzduch

Pokojovky se dobře vyjímají na parapetu, ale také poskytují životadárný kyslík. Umí ale i zvlhčit vzduch, a některé druhy dokonce odfiltrovat chemikálie a toxické látky z ovzduší. Volte rostliny, jako jsou gerbery, břečťan, fíkus benjamin, anturie, dracéna nebo kapradiny.

Zdroj: https://www.countryliving.com/uk/wellbeing/a668/houseplants-to-purify-house-air/
Přidat na Seznam.cz