Adult Child Holding Kidney Shaped Paper World Kidney Day National Organ Donor Day Charity Donation Concept

Čistí tělo a odvádějí přebytečné tekutiny. Špatný jídelníček přitom může ledviny úplně zničit

Ledviny jsou sice malý, zato ale velmi pracovitý orgán, o který bychom měli pečovat, pokud chceme, aby fungoval dlouho a správně. Ledviny mají za úkol odvádět z těla toxiny a další škodlivé látky, které naše tělo nepotřebuje a neumí zpracovat. Podílí se také na produkci hormonů. Které potraviny ledvinám škodí a jak se o ně správně starat?

Nechte ledviny odpočívat, a to hlavně v noci

Dospělý člověk by měl denně sníst asi 5 gramů soli, pravdou ale je, že ve skutečnosti je to mnohem více. Bohužel sůl zatěžuje ledviny, které pak nemají sílu pracovat dobře. Slané pochoutky, hlavní jídla nebo další potraviny, které v sobě obsahují více soli, než je nutné, byste tak ze svého jídelníčku měli vyřadit. Jak ale dále snížit příjem soli? Využijte bylinky nebo koření, které máte doma. Zapomeňte například na uzeniny nebo masové konzervy.

Mohlo by vás zajímat:  Mnoho lidí netuší, že na své zahradě pěstují tato chutná a silná afrodiziaka

Ledviny pak dostávají zabrat také v případě, že kouříte. Dlouhodobé kouření má velmi negativní vliv nejen na tento orgán, ale na celý močový systém. Navíc jsou cigarety karcinogenní, může vzniknout rakovina ledvin nebo močového měchýře. Kouření cigaret nemá pro naše zdraví vůbec žádné výhody.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyhýbejte se rychlému občerstvení

Víte, jak nejvíce ledviny zatěžujete? Je to pokaždé, když si zajdete do rychlého občerstvení. Takové pokrmy obsahují spoustu soli, která není pro tělo vhodná. Zatěžuje nejen ledviny, ale i další orgány. Jestliže si dáváte takové jídlo pravidelně, mohou se dostavit problémy s ledvinami. Dalším špatným krokem je zkoušet Dukanovu dietu, která je založená především na bílkovinách.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny vytváří v domovech útulnou atmosféru, a některé dokonce zlepšují náladu

Ty jsou sice pro naše zdraví potřebné, na druhou stranu bychom to s jejich konzumací neměli přehánět. Dukanova dieta je založená na potravinách s vysokým obsahem bílkovin. Do těla se dostane velké množství fosfátů a pocítí to především ledviny, které přestanou správně pracovat. Jídelníček by měl být zpracovaný tak, aby potraviny tělo nijak nepoškodily.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/foods-to-avoid-with-kidney-disease, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6893804/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3004836/, https://www.ajmc.com/view/junk-food-can-harm-kidneys-as-much-as-type-2-diabetes-study-finds, https://cs.wikipedia.org/wiki/Dukanova_dieta
Přidat na Seznam.cz