Cibulový postřik ochrání rostliny před škůdci a chorobami
Starost a péče o zahrádku můžou být náročné jak fyzicky, tak finančně. Právě proto se spousta z nás snaží najít způsob, jak pro tento účel využít například zbytky z kuchyně. Pomáháme tak totiž jak své peněžence, tak životnímu prostředí a přírodě kolem sebe. V dnešním článku přicházíme s návodem, jak využít cibulové slupky jako ochranný postřik proti houbovým onemocněním a škůdcům.
Proč použít právě cibulové slupky
Cibulové slupky jsou surovinou velmi podceňovanou. Přitom je z nich vytvořený postřik poměrně všestranný a vhodný pro většinu rostlin. Jedním ze zmíněných využití cibule je použití v boji proti škůdcům. Právě to umožňují speciální silice, které obsahuje. Nejlépe působí proti mšicím či slimákům.
Vysoký obsah živin také umožňuje cibulové slupky využít jako hnojivo. Ať už formou postřiku, či přímým použitím cibulových slupek. Ty můžete třeba vložit přímo do půdy, kde při svém rozkládání budou postupně uvolňovat potřebné látky.
Na jaké rostliny postřik využít
Jak už bylo řečeno, postřik z cibulových slupek je vhodný pro většinu rostlin. Dá se použít jak na okrasné rostliny, byliny, tak i ovoce či zeleninu. Naprosto bezpečné je jeho využití u rajčat, paprik, okurek, fazolí, cibule, špenátu, česneku, salátu či lesních plodů.
I tak je ale vždy dobré před použitím zkontrolovat, zda rostlina obsažené látky snese. Nic tím nepokazíte a předejdete omylu.
Jak postřik vytvořit
Oloupejte vrchní slupku z cibule a nechte ji nějakou dobu vysušit. Až budou slupky suché, zalijte je vodou. Na slupky z asi pěti cibulí budete potřebovat litr vody. Nechte směs dvacet minut probublávat na mírném plamenu. Po uplynutí této doby směs sceďte. Vyvařenou vodu už pak jen přelijte do rozprašovače a aplikujte na rostliny. Postřik je možné opakovat zhruba dvakrát do týdne do doby, než budete spokojeni s výsledkem.
Zdroj: https://www.ijsdr.org/papers/IJSDR2201052.pdf