Cibulový odvar se hodí především pro pěstovanou zeleninu. Zbaví ji plísní a škůdců
Cibule má mnoho vlastností prospěšných nejenom pro naše zdraví, ale má také řadu živin, které lze využít při péči o rostliny. Odvar z cibule děsí mšice, klíšťata a také si poradí s pozdní plísní na rajčatech. Příprava hnojiva nestojí skoro nic a zvládne ji i začínající zahradník.
Vynikající výživa
Cibule pomáhá proti bakteriím, houbám a virům. Málokdo si ale uvědomuje, že je možné těchto vlastností využít i v zahradnictví, a to v boji proti škůdcům a sporám hub, které často infikují plodiny. Nejlépe zde funguje odvar z cibule. Kromě toho cibule obsahuje železo, vápník a vitamíny B (včetně niacinu), aktivní biologické látky, karoten, což pozitivně ovlivňuje růst rostlin. Odvar se proto hodí na zalévání rostlin v květináči. Používejte ho jednou týdně a uvidíte rozdíl. Po 14 dnech začne rostlina vypadat mnohem lépe, listy budou pevné a svěží a na stoncích se objeví nové pupeny.
Co můžete zalévat?
Cibulový odvar se hodí jako postřik na rostliny proti rozvoji plísňových onemocnění. Za chladných vlhkých letních dnů pomáhá bojovat s plísní na rajčatech, která se projevuje skvrnami na listech rostliny. Listy postupně hnědnou a černají. Je spojencem proti mšicím a roztočům. V boji proti škůdcům je vhodný na jahody, rajčata a okurky. U roztočů na jahodách je třeba roztok aplikovat na spodní strany listů, kde se tito škůdci vyskytují. Důležitá je pravidelnost. Postřik aplikujte několikrát za měsíc, ovšem za mírného počasí. V horkém počasí se nedoporučuje vzhledem k intenzitě, během deštivých dnů existuje riziko smytí.
Jak roztok připravit?
Nakrájejte na menší kousky 100 g bílé cibule i se slupkou. Zalijte 10 litry vody a vařte na středním plameni po dobu 30 minut. Nechte zchladnout a nalijte do láhve s rozprašovačem. Pokud kapalinu nespotřebujete, vlijte ji do skleněných nádob a uložte do chladničky. Tam ji můžete skladovat 3 měsíce.
Zdroj: https://www.gkvks.com/5-benefits-of-onions-in-gardening-that-no-one-told-you-before/