Chřest obohatí jídelníček nejen netradiční chutí. Skutečné bohatství se skrývá uvnitř
Tato zelenina nepřitahuje jen svou zajímavou chutí, ale může být pastvou i pro naše oči. Má příjemnou zelenou barvu a zajímavý tvar. Nemusíme se však omezovat jen na tu zelenou, pochutnat si můžete také na bílé nebo fialové. Stojí za to ji zahrnout do jídelníčku, hlavně když málo konzumujete maso.
Záleží také na výběru barvy
Chřest má neobyčejný tvar, který přitahuje pozornost. Zajímat by nás však měl také kvůli svým nutričním hodnotám. Ukazuje se, že pokud intuitivně saháme po zelené, je to pro nás ta nejlepší volba. Ta má totiž nejkompletnější balíček nutričních látek. Někteří tvrdí, že zelený chřest je také nejchutnější. To však může být jen subjektivní pohled. Rozdíl mezi barvami je jen výsledkem jiné metody pěstování. Odrůda je však stále stejná.
Bílý chřest roste pod zemí, takže bez slunečného světla nemůže produkovat žádné barvivo. Navíc se musí před konzumací loupat, a tím ho zbavujeme určité dávky nutričních výhod. Zelený chřest naopak roste vysoko nad zemí a živí se slunečními paprsky. Zelený chřest je tedy křupavý a nemusíme ho ani loupat. Díky tomu ho může sníst celý a získáte tak všechny nutriční látky. Zelený chřest je plný hořčíku, draslíku, fosforu a vápníku.
Nutriční hodnoty chřestu
Kromě zmíněných čtyř minerálů je chřest plný selenu, který je důležitý pro posílení imunity. Je také bohatý na kyselinu listovou, která je nezbytná pro těhotné ženy a vyvíjející se plod, ale je nezbytná také pro správné fungování nervového systému. A to v každé fázi života. Selen v kombinaci s vitamínem K dává chřestu silné imunostimulační a protirakovinné účinky. To je dosud nejméně známá vlastnost vitamínu K, který je spojován zejména se zlepšením fungování cév, srážením krve a mineralizací kostí.
Množství živin a vlákniny dává chřestu četné zdravotní vlastnosti. Zlepšuje metabolismus a střevní peristaltiku. Má příznivý vliv na střevní mikrobiom. Urychluje odstraňování toxinů, usazenin a zbytečných metabolických produktů. Podporuje snížení hladiny cukru v krvi, proto se doporučuje také v diabetické stravě. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, doporučuje se při prevenci aterosklerózy. Vzhledem k bohatství antioxidantů má protizánětlivé a protirakovinné vlastnosti.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/asparagus-benefits