Orchid 3479539 1920 (1)

Chorobám orchidejí lze předejít jednoduše tím, že rostlina dostane co jí nejvíce schází

Také máte doma na parapetu tyto exotické krásky? Ano, řeč je o orchidejích. Nejsou náročné na pěstování, ale přesto dejte pozor na jejich nemoci. Bohužel ani orchidejím se choroby a škůdci nevyhýbají.

Často se můžete setkat s plísňovými a bakteriálními chorobami. Poznáte je podle toho, že na listech jsou šedé až hnědé skvrny, které postupně zahubí celý list rostliny. V ranném stádiu tato choroba napadá jen listy, později přechází na kořeny a výhonky, a to už většinou bývá na záchranu květiny pozdě. Poškození bakteriemi poznáte podle toho, že jsou na listech černé tečky a později i sliz.

Mohlo by vás zajímat:  Aktivní uhlí udrží zamiokulkas při síle, odolá nemocím i škůdcům
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co s nemocnými kusy?

Napadané rostliny je potřeba izolovat, aby se choroba nerozšířila na ostatní rostliny v domácnosti. Odřízněte všechny postižené části a neprodleně je zlikvidujte. I tady platí, že než sáhnete po chemii na houbové choroby, zkuste nejprve biologické prostředky. Odvar z česneku obsahuje účinné látky, které však pomohou jen v rané fázi.

Nástroje na seříznutí nebo stříhání důkladně dezinfikujte. V případě bakterií rány dobře zasypte práškem z dřevěného uhlí. V místnosti s napadenými rostliny snižte vlhkost vzduchu a přestaňte užívat rosení rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Při nezdravé barvě listů je třeba okamžitý zásah, rostlina může hnít
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jakými dalšími chorobami orchideje trpí?

U své exotické krásky můžete občas vidět i popálení listů. To vzniká především z prudkého slunečního světla. Rostlinu můžete na slunnou stranu zvykat postupně. Nedostatek železa a hořčíku způsobuje u orchidejí žloutnutí listů, tzv. chlorózu. Této nemoci můžete předejít správným substrátem, který nemá být příliš zásaditý, a ne příliš tvrdou vodou při zálivce.

Co způsobuje opadávání květů?

Květy po odkvětu opadávají. To je zcela přirozené. Když květy opadávají u zdravé rostliny, ověřte, že má rostlina tyto podmínky:

  • není v průvanu;
  • není pod proudem teplého vzduchu např. z radiátoru;
  • netrpí nedostatkem světla.
Mohlo by vás zajímat:  Zálivka je pro pokojové rostliny klíčem ke zdraví a růstu. Správný moment zalití prozradí jednoduchý test

Orchideje byste na změnu umístění měli zvykat postupně, aby diametrálně odlišné světelné a teplotní podmínky nezpůsobily rostlině šok.

Přidat na Seznam.cz