Group Small Green Aphids

Česnekový postřik vyřeší problém se mšicemi efektivně a bez zatížení rostlin

Mšice jsou druh parazita, který může napadnout prakticky jakýkoli druh rostlin. V bezpečí tak není vaše zahrada, ale ani domácí flóra. Mšice se vám do domácnosti mohou často dostat prostřednictvím nově pořízeného přírůstku. Právě proto je ze začátku lepší dát novou rostlinku vždy do karantény.

Jak infestaci mšicemi rozeznat a proč je okamžitě likvidovat

To, že byla vaše domácnost napadena mšicemi, nejčastěji poznáte podle bílých teček na listech rostlin. Čím větší zasažení, tím víc teček bude, až se vám na rostlinách může vytvořit skoro bílý povlak. Mšice se ze začátku můžou schovávat hlavně v záhybech u stonku nebo zespodu listů. Proto je dobré je jednou za čas vždy pořádně zkontrolovat.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny na zahradě potřebují péči po celý rok, stačí ale dodržet pouze několik kroků

Mšice si doma nebudete chtít nechávat nejen z principu, ale i proto, že opravdu škodí zdraví zeleně. Jako parazit rostlinu vysilují a berou jí energii. Pokud zasažení trvá delší dobu, může dojít až k úhynu celé rostliny. Zároveň čím dříve budete jednat, tím jednodušší bude náprava škod.

Zdroj obrázku: Freepik

Domácí záchrana

Postřiků je samozřejmě několik, jak domácích, tak kupovaných. V žádném z těchto případů se ale nedoporučuje rostlinu jimi ošetřovat preventivně, jelikož i ony ji mohou zatěžovat.

Jednou z možností, která se skrývá ve vaší spíži, je česnek. Česnekový postřik nemusíte používat jen proti mšicím, ale i proti dalšímu hmyzu. Vytvoříte ho tak, že smícháte jeden nastrouhaný stroužek česneku s velkým panákem vody. Množství lze vynásobit dle potřeby. Směs pak necháte asi čtvrt hodiny louhovat. Po přecezení je možné směs ihned použít, akorát ji ještě před postřikem znovu nařeďte stejným množstvím vody, aby nebyla moc agresivní.

Mohlo by vás zajímat:  Zatočte s jarní únavou a doplňte tělu dobrou energii, která vás znovu postaví na nohy

Stejně tak se dá použít i cibule. V tomto případě budete potřebovat pouze slupky, které opět zalijete vodou. Na rozdíl od česneku by se ale tato směs měla nechat louhovat několik dní. Tento roztok se také po vylouhování už dále neředí.

Zdroj: https://www.thespruce.com/homemade-sprays-for-fighting-aphids-2539831
Přidat na Seznam.cz