Červené jeřabiny lákají k vytvoření krásných podzimních dekorací, posílí ale také naše zdraví
Podzim je obdobím, kdy jeřáb dozrává a jeho plody tak zdobí většinu okrasných zahrad. Nemusí ale být jen ozdobou pozemku, jeřabiny si můžete natrhat domů, kde budou zdobit váš stůl nebo dveře. Vyplatí se použít je také v kuchyni, vyzdobit si s nimi můžete domov i zahradu. Jak jeřáb na podzim využít?
Můžete ho použít jako tinkturu
Jeřabinu můžete využít v kuchyni – vyrábí se z ní tinktura, která se bude hodit hlavně v podzimním období. Pomůže při zácpě, průjmu nebo plynatosti. Její výroba je velmi jednoduchá, navíc jejím pitím podpoříte svou imunitu a budete se cítit mnohem lépe. Můžete ji využít například při infekci močových cest. Plody jeřábu obsahují mnoho vitaminu A, proto jsou vhodné i na regulaci krevního tlaku.
Můžete si z jeřábu vyrobit také domácí džem, který bude plný vitaminů a dalších prvků, které ochrání vaše zdraví. Červené bobulky obsahují kyselinu parasorbovou, která je ve velkém množství pro člověka jedovatá. Proto byste měli používat pouze plody, které prošly mrazem. Jeřáb tedy sklízejte až po prvních mrazech, nebo ho před použitím dejte na dva dny do mrazáku.
Jeřabiny se používají jako ozdoba nejen na věnce
Pokud máte rádi přírodní dekorace, jeřabina může hravě posloužit. Vyplatí se ji používat například při tvorbě podzimních věnců, hodí se také na svícny a mnoho lidí ji přidává také jako dekoraci na náhrobky. Červené plody se budou skvěle vyjímat na tmavě zeleném pozadí, a proto krásně vypadají v kombinaci s jedlovými větvičkami.
Vyrobit si můžete kytici nebo jeřabinu usušit a plody pak použít k navlékání korálků na šňůru. To ocení hlavně děti, které pak mohou mít krásný „šperk“, který si samy vyrobily. Z jeřábu snadno vyrobíte i krásné dekorace, kterými pak můžete obdarovat své známé. Ručně vyrobené dárky totiž blízcí a přátelé ocení, a pokud je vytvoříte z přírodních materiálů, udělají radost o to víc.
Zdroj: https://www.woodlandtrust.org.uk/blog/2018/08/rowan-jelly-recipe/