Blíží se čas prořezání malin. Keře získají sílu a úroda bude bohatá
Prořezání malin je velmi důležité. Ovlivňuje výnos, zlepšuje cirkulaci vzduchu mezi větvičkami a usnadňuje sklizeň ovoce v letní sezóně. Velký význam má nejenom způsob prořezávání, ale také doba, kdy se to rozhodnete udělat. Kdy a jak prořezávat maliny?
Ochrana před odumíráním
Prořezávání malin musí být provedeno včas a správně. Díky tomu se rostlina omladí a větve budou mít dostatek prostoru k růstu. Jde nejenom o pozitivní vliv na výnos, ale také o hygienické důvody. Pravidelné odstraňování větví s mnoha květy zároveň ochrání rostlinu před odumíráním výhonků.
Nejpozději do poloviny května
Prořezávání malin se provádí brzy na jaře, těsně po začátku vegetačního období. Mělo by být provedeno nejpozději do poloviny května, díky tomu budou mít rostliny následně větší sílu plodit. Neodkládejte prořezávání, jinak nebudou mít výhonky vytvořené v létě čas na vývoj, aby v následujícím roce zajistily očekávanou úrodu. Odstraňte všechny mrtvé, staré a poškozené větve a výhonky. Pamatujte také na prořezávání části ročních výhonků. Nechte 5–7 nejsilnějších výhonků a ty pak radikálně zkraťte. Ořežte také postranní výhonky, a to ve výšce asi 10–15 centimetrů nad zemí. Díky tomu se maliny budou mnohem lépe rozmnožovat a růst.
Jaký nástroj použít k řezu?
Pro prořezávání malin se nejlépe hodí ostrý nůž, díky kterému bude provedení tohoto postupu rychlé a pohodlné. Tupé nůžky nebo tupý nůž neprostříhají výhonek rovnoměrně, ale rozdrtí ho, což bude mít za následek zubatou nebo roztřepenou špičku výhonku a může to vést až k jeho odumření. Před zahájením nářadí pečlivě dezinfikujte. Pak si budete jistí, že nebudete šířit bakterie a spory plísní na jiné rostliny. Pro dezinfekci použijte líh, denaturovanou nebo vroucí vodu. Po dezinfekci nezapomeňte nástroje velmi důkladně vysušit, než se pustíte do akce.
Zdroj: https://extension.umn.edu/raspberry-farming/pruning-and-training-raspberries