Bambus, který není bambus, ale vnese do domova štěstí, zdraví a bohatství
Šťastné bambusy lze sehnat ve všech zahrádkářských obchodech, často ve formě trsů nebo různě zakroucených či zvlněných tvarů. Ačkoliv jejich obecný název odkazuje na klasickou dřevnatějící trávu z čínských lesů, ve skutečnosti s klasickým bambusem nemá šťastný bambus vůbec nic společného. Jedná se o druh Asparagus s českým názvem dračinec pruhovaný, nicméně jak svým vzhledem, tak i způsobem pěstování opravdu bambus připomíná. Jak se o tuto rostlinu postarat, aby vám dělala radost?
Šťastný bambus, který není bambusem
V Číně je bambus symbolem štěstí, zdraví a bohatství, a proto se jím často a rádi zdejší lidé obdarovávají při příležitosti čínského nového roku a dali mu název šťastný bambus.
I když tato rostlina ve skutečnosti s opravdovým bambusem nemá vůbec nic společného, její vzhled ho díky dlouhým a tuhým výhonům složeným z malých segmentů velmi připomíná.
Vhodný na hydroponii, ale citlivý na kvalitu vody
Dračinec není z hlediska pěstování nijak zvlášť náročný. Nevyžaduje mnoho péče, ale zálivka musí být přizpůsobena podmínkám, které panují ve vašem bytě nebo zahradě. Nejčastěji se šťastný bambus prodává v hydroponické lázni, v níž může růst po mnoho let.
Dejte ale pozor, běžná voda z vodovodu se pro něj často nehodí a bývá dokonce škodlivá. Proto předtím, než ji bambusu dolijete, byste měli vodu předem převařit a následně ji nechat minimálně dva dny ustát, aby se z ní odpařil všechen chlór. Je to velmi důležité, protože vodu je třeba bambusu měnit každé dva týdny, aby se kolem kořenů nezačaly tvořit řasy. Pak už stačí jen zvolit pro dračinec vhodné světlé stanoviště, které ale nebude na přímém slunci, a užívat jejích benefitů. Dokáže totiž velmi účinně filtrovat vzduch od jedovatých látek, jako je benzen, toluen, formaldehyd nebo oxid uhelnatý.
V hlíně pozor na zálivku, nesmí jí být ani málo, ani moc
Mladé šťastné bambusy nemají tak hustý kořenový systém, a proto se lépe pěstují ve vodě, případně v hydrogelu nebo v expandovaném jílu. Starší a silnější rostliny pak lze přesadit do běžného květináče s hlínou. Pokud jste se dosud o rostlinu starali dobře, rychle vyraší nové výhonky.
Při pěstování v hlíně však musíte dávat pozor na správnou zálivku. Rostlina nesmí vyschnout, ale příliš hojná zálivka může způsobit růst plísní a hub, které rychle vedou k odumírání kořenů. I krátkodobé vysušení může zastavit růst a náprava může trvat i několik měsíců.
Zalévejte rostlinu proto převařenou a odstátou vodou jen tolik, aby byla půda mírně vlhká a raději to příliš nepřehánějte s umělými hnojivy. Ty aplikujte jenom v případě, že listy začnou ztrácet intenzivní zelenou barvu.