Crown Imperial Fritillary Flowers

Asijská lilie vnese do zahrady kouzlo exotiky a zaručeně vyžene všechny hlodavce

Císařská šachovnice nebo nazývaná také asijská lilie se pěstuje jako okrasná rostlina. Její popularita již několik let roste. To hlavně díky jejím výjimečným vlastnostem. Její květy vypadají krásně a vůně navíc odhání hlodavce.

Podmínky pro růst

Tato rostlina, stejně jako tulipány, gladioly nebo jiřiny, patří do rodiny cibulových rostlin. Přestože má strukturu podobnou tulipánům, roste na tuhých stoncích a květiny se uvolňují dolů jako lilie. Je to rostlina s nízkými požadavky. Důležité je, abyste ji nepřelévali. Vše, co potřebuje, je slunečná poloha a propustná půda s neutrální reakcí.

Mohlo by vás zajímat:  Vyhněte se při zavařování typickým chybám. Po otevření budou vždy příjemně křupavé a lahodné

Dávejte pozor, abyste ji nevystavili průvanu. Lilie klíčí z cibulek uložených ve vlhkých rašeliništích. Vkládáme je do země na přelomu léta a podzimu, tedy na konci srpna nebo začátkem září. Pokud vaše zahrada nemá vhodnou půdu, připravte speciální substrát pro rostlinu a poté do ní umístěte cibulky. Nevkládejte je příliš hluboko. Optimální hloubka je třikrát větší než osázená cibulka.

Zdroj obrázku: Freepik

Pěstování a péče

Tato rostlina vyžaduje velmi úrodnou a propustnou půdu, která by měla být vlhká a bohatá na živiny. Pokud víte, že vaše zahrada nesplňuje tyto podmínky, musíte poskytnout rostlině vhodné prvky sami. Při pěstování věnujte pozornost hlavně umístění. Rostlina potřebuje dostatek světla, ale přímé slunce jí může ublížit. Také se postarejte o správnou teplotu, abyste ji chránili před mrazy.

Mohlo by vás zajímat:  Spokojené hortenzie budou dělat radost i desítky let. Splnit jejich požadavky přitom není těžké

Květy odřezáváme až poté, co začnou usychat. Přestože v minulosti se císařská šachovnice používala v domácí medicíně jako lék, dnes se doporučuje být opatrný v jejím prostředí. Jen málo lidí si uvědomuje, že tato květina obsahuje imperialin, což z ní dělá vysoce jedovatou rostlinu. To je důvod, proč děsí hlodavce, a doporučuje se nosit gumové rukavice, když pracujete s touto rostlinou.

Zdroj: https://www.gardensillustrated.com/plants/spring/fritillaria-best-how-to-grow/
Přidat na Seznam.cz