Woman Gardener Home Holding Green Pepper Growing Plant

Ani rostliny na balkoně nejsou v bezpečí. Mšice nepohrdnou zeleninou ani krásnými květinami

Mšice jsou nepřítelem zahradníků, protože dokážou během několika málo dní zlikvidovat úrodu na celé zahradě, ale stejně si počínají též na balkónech nebo terasách. Jak zamezit jejich útokům na rostliny přírodní cestou bez nutnosti použití chemie nebo agresivních prostředků zakoupených v drogerii? Na mšice lze použít prostředky, které má každý doma. Jsou nadto maximálně ekologické a nestojí takřka nic. Které to jsou?

Zahrada nebo balkon? Mšice jsou vždy hrozbou!

Mšice? Rozhodně u nich nezáleží na velikosti pozemku nebo na tom, zda se jedná o rostliny na záhonech, na terase, nebo na balkoně. U mšic nehraje roli, kde rostliny jsou, všude jsou v ohrožení těchto malých škůdců, kteří je napadají a sají z nich šťávy, což vede k jejich záhubě. Nejraději si vybírají sazenice nebo mladé rostlinky s čerstvými lístky a výhonky, ale ušetřeny nebývají ani vzrostlé stromy nebo keře. Poškozují taktéž květní pupeny, známkou o jejich útocích jsou deformované listy, následuje pak úhyn celé rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Skladování zeleniny a ovoce má svá pravidla. Díky nim se plody nebudou tak rychle kazit
Zdroj obrázku: Freepik

Lepkavá tekutina? Mšice útočí!

Dalším důkazem toho, že na rostlinách hoduje tento titěrný a nebezpečný hmyz, je lepkavá tekutina, která se objevuje na listech, větvičkách i stoncích. Během svých útoků totiž mšice sají rostlinné šťávy, přičemž vylučují sladkou tekutinu, která vábí mravence. Tato lepkavá hmota znemožňuje rostlinám dýchat a provádět fotosyntézu, proto dlouhodobou přítomnost mšic většinou nepřežijí. A jak tomuto konci zamezit?

Byliny a aromatické rostliny jako stopka

Co zamezí přístupu mšic na balkon k sazenicím a dalším rostlinám? Vhodnou přírodní bariérou je květník s aromatickou levandulí, protože tato bylina vydává vůni, která mšice dokonale odradí, ale současně přivábí užitečný hmyz včetně včel nebo berušek, které jsou přirozenými nepřítelkyněmi mšic. Další výtečnou obranou je výsadba měsíčku lékařského, který nadto odradí i komáry, což je u balkonového posezení obzvlášť praktické. Kromě levandule se doporučují další bylinky, které nadto potěší při přípravě pokrmů, jako jsou máta, chilli papričky, šalvěj nebo tymián.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/plant-problems/pests/insects/plants-that-repel-aphids.htm
Přidat na Seznam.cz