Young Woman Cultivating Plants Home

Voda z rýže je vhodným hnojivem pro pokojovky, voda z brambor pomůže od plevelu

Pěstování pokojových rostlin je hezkým koníčkem, kterému se věnuje spousta lidí. Nahrazuje jim to často to, že nemají vlastní zahradu. Kromě toho pokojovky zpříjemňují prostředí v domácnosti a vytvářejí pohodovou atmosféru. Aby se jim dobře vedlo, je třeba je pravidelně zalévat a hnojit.

Domácí hnojivo

V současné době do popředí vstupuje zájem o ekologické hnojení rostlin. Lidé se snaží využívat beze zbytku vše, co doma vyprodukují. Třeba taková voda z vařených brambor nebo z vařené rýže je ideálním hnojivem pro pokojové rostliny. Obsahuje totiž důležité živiny, které pokojovky potřebují. Je to zejména draslík, fosfor, zinek nebo hořčík a vitamíny skupiny B, co se do ní vyloučí. To je přece škoda vylévat do dřezu.

Mohlo by vás zajímat:  Sanseviera je rostlina snů. Ke štěstí jí stačí málo a domácí vzduch dokonale pročistí

Jak použít vodu z rýže

Když vaříte rýži, tak ji nesolte. Jak je rýže uvařená a vodu slijete, nechte ji vychladnout. Pak ji můžete použít jako zálivku na pokojové rostliny, které se vám odmění bujným růstem. Platí to například i pro zamiokulkas, který vodu z rýže přímo zbožňuje.

Zdroj obrázku: Freepik

Voda z vařených brambor

Kromě vody z vařené rýže je možné stejným způsobem využívat vodu z brambor. Tu také nevylévejte do dřezu, ale dejte ji do nádoby. Nechte vychladnout a můžete hnojit. I zde platí, že voda nesmí být osolená. Pokud je slaná, můžete ji použít na hubení plevele venku mezi spárami dlaždic. Je to vyzkoušená a účinná metoda.

Mohlo by vás zajímat:  Toulcovka se těší velké popularitě, drobné chyby při pěstování ji ale mohou zahubit

Kávová sedlina

Jako přírodní hnojivo se v domácnosti používá také kávová sedlina. Třeba když si budete vařit tureckou kávu nebo používáte k přípravě kávy pákový kávovar, případně překapávač, zůstane vám z toho sedlina. Ta je plná živin, jež obohatí zeminu v květináči, v němž pokojové rostliny rostou. Je opravdu škoda ji jen tak bez užitku vyhodit, když umí dobře posloužit rostlinám jako účinné hnojivo, které je zadarmo. Díky tomu půjdete naproti stylu zero waste.

Zdroj: https://www.farmersalmanac.com/8-homemade-garden-fertilizers-24258
Přidat na Seznam.cz