Adult Typical Green Lacewing (1)

Zlatoočky z domova nevyhánějte. Během zimy pomohou od škůdců na pokojových rostlinách

Moli? Při pohledu na zlatoočku si je může někdo plést, ale tento druh hmyzu na rozdíl od nich nelikviduje šatní skříň, ale naopak domácí škůdce. V jarních měsících jsou zlatoočky zcela nenápadné, protože se skrývají v zeleni, objevují se ale v domácnostech po prázdninách, kdy hledají úkryt před zimou. Zlatoočka patří do řádu síťokřídlých a nejraději likviduje mšice, ale nepohrdne ani housenkami nebo jinými škůdci. Jak tento druh hmyzu vypadá a proč je dobré, aby se v domácnosti vyskytoval?

Zlatoočka jako spojenec

Jistě jste už měli s tímto druhem čest se potkat, protože se jedná o středně velký létající hmyz s podlouhlým tělíčkem s obvykle zeleným nebo žlutozeleným zabarvením. Křídla jsou průhledná se zelenou žilnatinou, na hlavě jsou tenká tykadla. Člověku nikterak neškodí, byť tento hmyz mnozí zaměňují za zcela jiný druh, za mola šatního. Zlatoočka nekouše, není hrozbou ani pro alergiky nebo citlivé jedince, naopak je spojencem každého, kdo se zabývá zahradničením a pěstováním hrnkových rostlin. Milují totiž mšice a svilušky, které likvidují po stovkách.

Mohlo by vás zajímat:  Pokojové rostliny zlepšují domácí vzduch a působí příznivě na zdraví
Zdroj obrázku: Freepik

V přírodě, na zahradách i v domácnostech

Síťokřídlý hmyz žije volně v přírodě, vyskytuje se také v oblastech, kde je hojnost potravy, v sadech nebo na zahradách, protože se živí různými druhy rostlinných škůdců, zejména mšicemi nebo sviluškami. Nepohrdne ale ani dalšími druhy, dospělci mají rádi také květní pyl. Samičky kladou stovky vajíček v dosahu kolonií mšic, přičemž larvy zlatooček se líhnou asi po šesti dnech. Pro nalákání tohoto druhu hmyzu na zahradu se doporučuje vysadit medonosné rostliny, jako jsou pryšec, řebříček, tymián nebo svazenka. Objevují se též v místech, kde rostou vrby nebo lípy, které lákají na sladký nektar a pyl.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí hnojiva povzbudí pokojovky k růstu. Vyzkoušet lze hořčici, želatinu nebo aloe vera

Na podzim do interiérů

Zlatoočky jsou užitečné v přírodě i v interiéru, kam se stahují v září, kdy se snižují venkovní teploty. Přezimují v domácnostech, kde mohou rychle zredukovat škůdce v květináčích. V zimě se zabydlují ve štěrbinách a prasklinách, přesto asi 70 procent populace zlatooček nepřečká chlad. Z toho důvodu se doporučuje tomuto druhu hmyzu vytvořit úkryt z dřevěné krabice, do které se navrtají otvory, a vnitřek se vystele slámou a listím. Pro nalákání se hodí nabarvit schránku červenou nebo hnědou barvou.

Zdroj: https://blog.bugsforgrowers.com/biological-control/green-lacewings-for-the-control-of-greenhouse-crop-pests/
Přidat na Seznam.cz