Potted Orchids Counter Store Phalaenopsis Flowers Different Colors

Orchideje si získají srdce každého. Správně postarat se o ně však umí málokdo

Orchideje se staly běžnou dekorativní rostlinou, kterou si pro jejich krásný vzhled pořídí alespoň jednou za život každý. Jejich pěstování ovšem často vyžaduje pořádnou dávku trpělivosti a jen někteří se tak dlouhodobě těší z jejich květů. Důvodem jsou obvykle poměrně rozporuplná doporučení a informace o tom, jak se o orchideje správně starat. Po odkvetení totiž tyto pokojovky často dlouho nevyhánějí nový výhonek nebo ten starý zcela usychá a řada lidí nemá dostatek trpělivosti s čekáním na nový. Co je tedy třeba při pěstování orchidejí dodržovat?

Mohlo by vás zajímat:  Hnojivo z banánových slupek prospěje muškátům
Zdroj obrázku: Freepik

Jak se starat o orchideje

Pokud si pořídíte orchidej nebo vám ji někdo daruje, určitě vás okouzlí její jemné kvítky. Ty na rostlině (nezaléváte-li ji příliš často) vydrží poměrně dlouho, po jejich uvadnutí však začíná rostlina vegetativní období, při němž může šlahoun uschnout a je potřeba jej zakrátit. Následně je pak nutné počkat na nový šlahoun, který opět vyžene kvítky. Pokud rostlina stále produkuje nové listy, lze předpokládat, že je stále zdravá.

Mohlo by vás zajímat:  Vnitřní pěstování bylinek a okrasných rostlin nabízí řadu výhod

Podmínky pro pěstování orchidejí

Orchideje vyžadují speciální substrát určený pro jejich pěstování, v běžném substrátu pro klasické pokojovky se jim nebude dařit. Nejlepší volbou je pěstování v průhledných květináčích, které umožňují jejich kořenům přistup ke slunečnímu záření – to je důležité pro výživu rostliny prostřednictvím fotosyntézy, jelikož nejen stonky, ale také kořeny orchidejí obsahují chlorofyl. Tyto rostlinky sice potřebují světlo, ale nehodí se pro ně přímé záření – proto je dobré umisťovat je do slunečných pokojů, ale dále od okna.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbeným muškátům stačí ke spokojenosti málo. Časté chyby je ale mohou i zahubit
Zdroj obrázku: Freepik

Péče o orchideje

Odstraňování jednotlivých částí rostliny (stonek, listy) provádíme až v případě, že uschnou, jinak je nijak nezkracujeme. Pokud šlahoun, který nesl květy, neuschne, není nutné jej odstraňovat – je velice pravděpodobné, že na něm květy opět vyraší. Zálivka by měla být pravidelná, zalévat je však i během kvetení stačí jednou za dva týdny.

Zdroj: https://www.interflora.co.uk/content/orchids/
Přidat na Seznam.cz