Aloe Vera 678040 1920

Čištění listů je důležitou součástí péče o pokojové rostliny, aby zůstaly zdravé

Možná vás to dosud nenapadlo, ale listy pokojových rostlin v květináčích byste měli udržovat v čistotě a pravidelně z nich otírat prach. Na rozdíl od venkovních rostlin, jejichž listy jsou pravidelně omývány dešťovou vodou, nemají pokojovky žádnou možnost samoočisty. Jsou na člověku zcela závislé. Usazený prach nepředstavuje pouze vadu na kráse květiny. Může jí dokonce uškodit po stránce zdraví.

Ucpané dýchací cesty

Ve škole se každý z nás učil, že proces fotosyntézy je pro životní cyklus rostliny naprosto nezbytný. Při tomto biochemickém procesu rostlina využívá zejména zelené části svého těla. Nejvíce právě listy. Prach usazený ve vráskách listu ucpává průduchy, které představují dýchací cesty květiny. Tímto způsobem ji pak může omezit v provádění fotosyntézy a růst a vývoj rostliny je pak značně omezen. Rostliny by měly být čištěny pravidelně, nejlépe několikrát za měsíc. Závisí na druhu a věku. Mezi nejlepší metody čištění patří:

  • otírání vlhkým hadříkem,
  • sprchování,
  • postříkání.
Mohlo by vás zajímat:  Listy pokojových rostlin si zaslouží pravidelnou péči. Rostliny rozzáří a udrží v kondici
Zdroj obrázku: Pixabay

Šetrné otření hadříkem funguje nejlépe u velkolistých rostlin, mezi které patří fíkus nebo monstera. Hadřík můžete nahradit gázou nebo kouskem vaty. Namočte ho do vlažné vody a opatrně rostlinu otírejte. Hadřík několikrát vyperte, abyste po rostlině neroztírali nečistoty a umytý prach. V obchodech pro zahradníky seženete také speciální vlhčené utěrky napuštěné kondicionéry a leštidly.

Drsnější metoda

Rostlinky s bohatou korunou malých lístečků (například kapradiny) můžete usadit do vany či sprchového kouta a dopřát jim důkladnou sprchu. Čištění pomocí hadříku by bylo u těchto druhů velmi náročné a navíc byste je mohli i omylem polámat. Rostlinu postavte před sprchováním na umělohmotnou stoličku či podstavec. Díky tomu se vyhnete namočení kořenů, které by mohly následně uhnít. Hlídejte proud vody, nesmí být příliš silný, aby rostlině neublížil. Po proceduře postavte květináč se zelenou svěřenkyní na suché a stinné místo bez průvanu.

Mohlo by vás zajímat:  Během března potřebují pokojové rostliny přesadit a doplnit výživu kvalitními hnojivy
Zdroj obrázku: Pixabay

Doplňková péče

Hydrataci a čistotu rostlin s drobnými lístky můžete podpořit dalšími způsoby. Rozhodně jim neuškodí, když je čas od času postříkáte vodou ze střičky. Nezapomeňte, že kapiček by nemělo na listech ulpět příliš mnoho. Mohou pak způsobit i zežloutnutí a vznik nahnědlých skvrn. Pokud se vám zdá, že květina postrádá lesk, vyzkoušejte sílu banánové slupky. Její vnitřní část pomáhá sbírat prach a dodá rostlině zdravý lesk.

Přidat na Seznam.cz