Apiary 1866740 1280

Nové výukové středisko včelařství nabízí netradiční pohled na spiritualitu včel

V Praze v Horních Počernicích bylo 29. září 2020, na svátek sv. Michaela, otevřeno nové včelařské centrum na pozemku anthroposofické společnosti, v zahradě obklopené vrostlými akáty, je vystaven hlavní přednáškový sál v podobě mongolské jurty, která uvnitř vytváří dokonalý kruhový prostor pro setkávání lidí, kde každý může sedět v čele. Zahrada kolem je zabydlena včelími úly, přičemž některé z nich již svým geometrickým tvarem prozrazují, že tady půjde o včelaření s duchovním přesahem.

Zvláště v dnešní době, kdy lidé mají niternou potřebu najít hlubší vrstvy a smysluplnost svého života, se ukazuje jako klíčové poznávat i ve zdánlivě běžném to nejvyšší, nalézat duchovnost, která se manifestuje v drobnostech. A právě o tom, že též včelaření nebylo vždy jen o sbírání medu, ale že šlo o činnost naplněnou vědomím vedoucí přes práh všednodennosti, věděli i naši předci mnohé. Poslední dozvuk v české literatuře je možné najít např. i ve známém díle Boženy Němcové, kdy je připomínáno, aby Barunka nezapomněla včeličkám říci, až babička umře, aby včelky také neodešly.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí spotřebiče v nejvyšší třídě sníží výrazně náklady na energie
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Včelí kruhové centrum Stoliň se tak má stát především kulturním místem setkávání hledajících lidí. Má být dokladem toho, že každý byť i docela malý díl země může člověka upomínat na jeho pozemský úkol a návštěva v budované zahradě dvanácti smyslů může být svému návštěvníku znamením, že každý z nás je ve skutečnosti mikrokosmem, ve kterém se zrcadlí širý svět a že v každém z našich dvanácti smyslů má svůj díl též část hvězdného nebe. Budovaná zelená střecha na sociálním zařízení je svou plochou sic jen drobným příspěvkem do společné péče lidí o vodu a péči o krajinu v městské zástavbě, ale v rámci vzdělávacího procesu ekologické výchovy může i jeden praktický příklad inspirovat víc, než rozsáhlé texty teorie. Vědomí důležitosti podobných vzdělávacích aktivit pro společnost je dokládána nejen příspěvkem dobrovolnických odpracovaných hodin členů a přátel Spolku SRDCEVČELE, ale také finanční podporou řady dárců, mimo jiné též odborem životního prostředí Magistrátu Hl. m. Prahy či Nadací Divoké husy, podporující projekty v sociální oblasti.

Mohlo by vás zajímat:  Ošetření po bodnutí komárem: domácí prostředky sníží otok a bolest
Zdroj obrázku: Pixabay.com


Překonání krizí současnosti je možné jen v pozitivním pohledu na budoucnost, kterou společně utváříme. I to se můžeme od včel naučit. A tmu i té nejčernější noci může proměnit i jen jedna jediná zapálená svíce. Vyrobte si ji z pravého vosku sami, třeba právě při vaší příští návštěvě.

Zdroj: TZ

 

Přidat na Seznam.cz