Travnik

Stresové podmínky pro trávník

Na písčité nebo chudé půdě, často nízko sekání trávníku, při intenzivním využívání trávníku doporučujeme dodávat vyšší dávky živin. Pokud se trávník pod vlivem dešťů stává neprevzdušnený, kořeny nejsou schopny čerpat dostatečné množství živin.

Horké a mrazivé podmínky

Voda je základ života. To platí i pro trávník. Až dva litry vody na metr čtvereční denně spotřebuje trávník při 20 ° C, při 30 ° C je to pět litrů a pokud je vítr, ještě více. Trávy skládají ze 75 – 90% vody, proto je voda důležitá pro látkovou výměnu, pro přívod živin a také ochlazení rostlin. Ztráta 5 – 10% mohou vést k odumření trav. Pokud kromě horka působí i vysoká vlhkost vzduchu několik týdnů, je to alarmující jev. Při teplotě 20 – 25 ° C zaostává ve vrchní vrstvě růst kořenů, při 30 ° C kořeny přestávají růst a při více než 32 ° C je porušena funkce kořenů. Nové se netvoří a zaostává i růst nadzemní části. V trávníku vznikají prázdná místa, které je třeba dosít.

Mohlo by vás zajímat:  V březnu potřebují borůvkové keře přihnojit. V létě pak budou obsypané plody

Ozdravení trávníku

Pokud je tráva po dosevu asi 8 cm vysoká, zkosem na 4 cm se odstraní i případný plevel. Pak se přidá hnojivo s vyšším obsahem dusíku.

Hodně vláhy

Pokud se trávník pod vlivem dešťů stává neprevzdušnený, kořeny nejsou schopny čerpat dostatečné množství živin. tehdy se aplikuje např. hnojivo Scotts letní hnojení s mikroelementem.

Mech – trávník ve stínu

Pro trávníky ve stínu je třeba vytvořit odlišný výživový program. Přehnojení stimuluje růst nadzemní části na úkor podzemní. Trávníky ve stínu se přihnojují před sezónou, začátkem jara nebo léta, předtím, než intenzivně rostou listy, nebo až tehdy, když je už listů méně. Stačí jim méně vody, je třeba si všímat příznaky vadnutí. Sekejte na nejvyšší doporučenou výšku, vždy skoste max. 1/3 výšky trávnika. Pokud nemusíte, nechoďte zbytečně po trávníku.

Mohlo by vás zajímat:  Některé běžné květy můžeme přidat do jídelníčku, a získat tak překvapivě cenný zdroj živin

Nedostatek dusíku

Při nedostatku dusíku, který se projeví nažloutlou barvou trávníku, pomalým růstem a ne príliš lákavým vzhledem, se doporučuje aplikovat hnojivo Sportsmaster 36 +5 +11 + mikrolelementy, které obsahuje dusík v okamžitě přijatelné formě; a část je dusíku v pomalu působící formě. Obsahuje také výtažky z mořských řas, které zlepšují barevnost trávníku a rozvoj bočních výhonků. Také obsahuje inhibitor nitrifikace DIDIN, který ovlivňuje půdní mikrobiální reakce zpomalující uvolňování dusíku.

Vápnění trávníku

Stupeň kyselosti půdy má zásadní význam pro růst trávníku. Příliš kyselá půda (pH pod 5,5) zabraňuje životu v půdě, a tím i přísunu živín. Kyslost půdy se zvyšuje díky kyselým dešťům a vyplavováním vápníku. V takové půdě se daří houbám a mechu a zaostává růst trávníkových trav.
Nedostatek vápníku je v trávníku vzácný. Vápnem zasáhneme jedině tehdy, pokud jsou jasné příznaky nedostatku vápníku, tj. trávy mají tenké listy, trávník je velmi řídký, v trávníku se objeví plevele jako šťáv, šťavel a mech. V případě podezření na nedostatek vápníku udělejte test na pH – pokud je pH pod 5,5, vápno. V případě objevení výše uvedených příznaků aplikujte 65-68 g / m2 mletého vápence na podzim nebo v zimě. Pokud se neobjeví výše uvedené příznaky, nevápněte. Použití ostatních druhů vápence vede ke zhoršení stavu – rozšíří se žížaly plevele a houbové choroby. Musíme zvýšit, a nikoli snížit pH půdy. Docílíme to i systematickou aplikací topdressingu.

Mohlo by vás zajímat:  Jak vybrat správnou motorovou pilu?

Kvalitní travní osivo

Přidat na Seznam.cz