Butterfly 1631994 1920

4 kroky k ekologické zahradě, která prospívá drobným živočichům

Takzvaná „divoká“ zahrada je velmi prospěšná nejrůznějšímu hmyzu, obratlovcům i ptákům. Ve světě vlivem civilizace stále více a více ubývá zalesněných ploch, proto i pomoc vaší zahrady není vůbec zanedbatelná, neboť každá malá změna se počítá. Jak tedy můžete přispět vy?

Pěstujte rostliny pro motýli a včely

Dospělí motýli a můry se živí nektarem jakéhokoli květu, což je stejné jako u ostatních opylovačů. Nicméně jejich housenky jsou vybíravé a mohou upřednostňovat pouze jeden nebo dva druhy rostlin, na kterých budou žít. Zasaďte proto na svou zahradu rozmanité druhy keřů, které pokvetou v různých fázích roku. Můžete se inspirovat třeba těmito:

  • Ovocné stromy a Zimolez – pro motýli
  • Vrba jíva (kočičky) – pro včely
  • Sedmikrásky, Zvonky, Divoká mrkev
Mohlo by vás zajímat:  Léto je plné šťavnatého ovoce. Ne všechno si ale můžou diabetici dopřát

Krmte ptáky

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vytvořte si nebo pořiďte krmítko a krmte ptáčky (nemusí to být jen v zimě, i v létě to je krásný zážitek, když vám u oken vesele prozpěvují. Druh semen a jídla, jaký budete dávat do krmítka, ovlivní druhy, které budou navštěvovat vaši zahradu. Například mouční červi jsou pochoutkou pro jedlíky hmyzu jako jsou vrabci a sýkorky. V zimě vám však budou vděční i za slunečnice nebo kousek loje. Pokud byste chtěli na své zahradě vídat i poněkud vzácnější návštěvníky jakými jsou stehlíci, nejlépe je pohostíte semeny bodláků.

Mohlo by vás zajímat:  Dát si odpolední šálek kávy může skončit špatně. Problémy se spánkem nejsou jediné, co hrozí

Vytvořte na zahradě kompost

Vyberte si roh zahrady a vytvořte na ni kompost z odumřelého organického materiálu a vegetace vaší zahrady. Bude to bezpečné útočiště pro hmyz jako jsou červi a žížaly a budete za to rádi. Protože ač nejsou moc pohlední, jsou velmi prospěšní půdě. Zlepšují její odvodnění a přenášejí důležité živiny na její povrch, což ocení vaše rostliny. Na podzim kompost přeházejte, ale dále již do něj během zimy nezasahujte, je to teplé místo, kde mohou přezimovat některá zvířata jako například ježci.

Přidat na Seznam.cz