Trimming Roses

11 kroků pro zazimování zahrady: rostliny potřebují před nízkými teplotami chránit

Zima může být pro zahradu náročným obdobím, kdy chladné teploty a nárazy větru hrozí poškozením nebo zničením rostlin. Nicméně správnou přípravou a péčí můžete své rostliny ochránit a zajistit, že vaše zahrada přečká zimu bez větších škod. Zde jsou nejlepší tipy, jak zazimovat vaši zahradu.

1. Rozhodněte, které rostliny potřebují ochranu

Některé rostliny jsou odolnější vůči chladu než jiné. Zjistěte, které rostliny ve vaší zahradě jsou náchylné k poškození mrazem a které jsou považovány za odolné. Zranitelné rostliny budou vyžadovat další péči a pozornost.

2. Mulčování

Mulčování je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak chránit kořenový systém rostlin před mrazem. Použijte organický mulč, jako je kompost, drcené listy nebo sláma, k poskytnutí izolace a udržení teploty půdy.

Mohlo by vás zajímat:  Hodnota pH půdy je při pěstování klíčem k úspěchu. Zjistit lze jednoduchými testy

3. Oplodněte před zimou

Aplikace hnojiva bohatého na draslík na konci léta nebo na začátku podzimu může pomoci rostlinám zesílit a lépe odolávat mrazu a chorobám v zimních měsících.

4. Zakrytí rostlin

Choulostivější rostliny a keře mohou mít prospěch z překrytí během nejchladnějších měsíců. Použijte ochranné kryty nebo jutové pytle, které poskytnou dostatečnou ochranu před mrazem, větrem a sněhem.

5. Zavlažování

Rostliny by měly být dobře zavlaženy až do prvního mrazu, protože vlhká půda udrží teplo lépe než suchá půda. Nicméně, vyvarujte se zalévání, když se očekává mráz, aby nedošlo k poškození rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Začátek března je ideální pro množení muškátů. Čerstvé řízky vykvetou ještě toto léto
Close Up Female Watering Plants With Blue Can
Zdroj obrázku: Freepik

6. Stříhání a prořezávání

Některé rostliny by měly být prořezány až po prvním mrazu, aby se předešlo novému růstu, který by nemusel mít čas zrát před zimou. To pomáhá rostlinám soustředit energii do kořenů.

7. Zimní úkryty

Vytvoření zimních úkrytů pro rostliny, jako jsou studené rámy nebo zahradní tunely, může nabídnout důležitou ochranu pro zeleninové zahrady nebo choulostivé bylinky.

8. Využití sněhu jako izolace

Sníh může sloužit jako izolant a chránit rostliny před extrémním chladem. Pokud možno, nechte sněhovou pokrývku na záhonech, dokud samovolně neroztaje.

9. Zazimování kontejnerových rostlin

Rostliny pěstované v kontejnerech jsou obzvláště zranitelné, protože jejich kořeny nejsou chráněny zemí. Přesuňte tyto rostliny do nevytápěných skleníků nebo dovnitř domu, pokud jsou teploty příliš nízké.

Mohlo by vás zajímat:  Banánová slupka čtyřikrát jinak. Rostliny vyživí a zbaví je nenáviděného plevelu

10. Přesazování

Přesazení rostlin z venkovních záhonů do květináčů a jejich umístění dovnitř může být také dobrým způsobem ochrany před zimou, zejména pro bylinky a další choulostivé druhy.

11. Ošetření proti škůdcům a chorobám

Podzim je také dobrý čas na aplikaci preventivních opatření proti škůdcům a chorobám, které mohou být během zimy aktivní.

Zimní měsíce mohou být náročné pro vaše rostliny, ale s příslušnou přípravou a péčí můžete minimalizovat riziko poškození a ztráty. Plánováním dopředu a dodržováním těchto tipů zajistíte, že vaše zahrada bude na jaře prosperovat.

Zdroj: https://www.marshalls.co.uk/gardens-and-driveways/blog/how-to-prepare-your-garden-for-winter
Přidat na Seznam.cz