Zimní mrazy mohou levandulím uškodit, efektivní ochrana začíná použitím nůžek
Když se procházíte mezi keři levandulí, udeří vás do nosu jejich typická výrazná vůně. Existují dvě skupiny lidí. Jedna část populace vůni levandule naprosto zbožňuje a druhá ji bytostně nesnáší. Aroma levandule je totiž tak výrazné, že ho nemáte šanci ignorovat. Spektrum využití této rostliny je díky jejím vlastnostem a léčebným účinkům velmi široké. Využívá se:
- V aromaterapii (éterické oleje, spreje)
- V kosmetice (olejíčky, krémy, mléka i šampony)
- Při přípravě pokrmů (sirupy a čaje)
Exotické kořeny
Levandule lékařská pochází z teplé krajiny, konkrétně z oblasti Středozemního moře. Proto může během krutých českých zim snadno umrznout a uhynout. Pokud odumře nadzemní část, neznamená to, že je osud byliny zcela zpečetěn. Hlavní je udržet naživu kořeny, které u levandule prorůstají velmi hluboko do podloží a mráz se k nim jen tak nedostane. Na jaře často vykvétají právě z pupenů vzniklých na kořenech. Exotická sestra této levandule, levandule francouzská, je mnohem méně otužilá a chlad ji dokáže rychle zničit. Před začátkem zimy ji proto vždy musíte umístit dovnitř.
Efektivní ochrana v zimě
Před začátkem zimy nezapomeňte keř s levandulí důkladně ostříhat. Ostříhané větve s květy můžete dát usušit. Sušená levandule se často dává do textilních sáčků. Pytlíčky s touto sušenou bylinkou se dají využít jako uklidňující prostředek nebo jako účinný odpuzovač molů šatních. Když rostlinu zbavíte květů, můžete se zaměřit na její protekci.
Keř levandule musí být zakryt dříve než dojde k prvním mrazům. To znamená už někdy ke konci října nebo na začátku listopadu. Záleží vždy na aktuální sezóně. Vrchní část levandulového keře důkladně pokryjte větvičkami jehličnatých stromů nebo slámou. Spodní část, odkud raší výhonky, zasypte vrstvou borovicové kůry nebo rašelinou. Tyto vrstvy poskytnou levanduli mechanickou ochranu v těch největších mrazech. Na jaře všechny větvičky, slámu a kůru odstraňte.