Young Woman Gardening Home

Zima je pro pokojové rostliny náročná. Potřebují zajistit více světla, správnou teplotu i vlhkost

Chladné období roku je náročné hlavně pro rostliny v květináčích, které zdobí náš domov. V suchém a teplém vzduchu z radiátorů trpí. V zimě květiny potřebují trochu jinou péči. Ukážeme vám, jak se o ně postarat, když se venku ochladí a radiátory jedou naplno.

Dejte rostliny ke světlu

Na podzim a v zimě pokojovým rostlinám chybí světlo, kterého je méně než v létě. Kvůli tomu jim mohou opadat listy a ochabnout stonky. V nejhorším případě může rostlina i uhynout. Nedostatkem světla nejvíce strádají rostliny se světlými listy. Proto se jim snažte poskytnout co nejvíce světla. Umístěte je co nejblíže k oknu. Květiny přesuňte do místností s okny orientovanými na jihovýchod. Postavte je na parapet a přes den okna nezakrývejte.

Mohlo by vás zajímat:  Pročistit vzduch doma zvládnou krásné rostliny, které navíc nevyžadují velkou péči

Přístup ke světlu omezuje i prach usazující se na listech rostlin, proto ho pravidelně utírejte, ideálně měkkým hadříkem. Osvětlení rostlin můžete podpořit i rtuťovými nebo sodíkovými zářivkami.

Zdroj obrázku: Freepik

Teplo ani mráz jim neprospívají

Aby květiny rostly, potřebují také správnou teplotu vzduchu. Na podzim a v zimě by měla být nižší. Nemůžete-li to v obytných místnostech zajistit, přemístěte rostliny do chladnějších prostor. Dávejte rostliny na parapety jenom tehdy, když pod nimi není radiátor. Na rostliny nepříznivě působí i mráz, proto jsou-li květiny na parapetech, neotevírejte na delší dobu okna.

Mohlo by vás zajímat:  Některé pokojovky dají zabrat i zkušeným pěstitelům. Při správných podmínkách jsou však úchvatné

Jak zalévat a hnojit?

Na podzim a v zimě květiny nežádají tolik vody, její přemírou jim naopak můžete opravdu hodně uškodit. Proto raději zálivku omezte. Jde hlavně o to, ochránit rostliny před vysycháním, proto stačí, když je zalijete jednou za dva týdny, pokud bude půda suchá. Důležitá je ale i vzdušná vlhkost, která bohužel bývá příliš nízká. Postarejte se proto o dostatečné zvlhčování vzduchu například elektrickým zvlhčovačem nebo rozprašovačem. Hnojit stačí během zimy jenom minimálně.

Zdroj: https://www.patchplants.com/gb/en/read/plant-care/how-to-care-for-your-houseplants-in-winter/
Přidat na Seznam.cz