Planting Flowers Garden Garden Tools Flowers

Zelená hnojiva je možné aplikovat po celý rok. Zabrání růstu plevele i invazím škůdců

Zelená hnojiva jsou často podceňována. Jestliže chcete účinně zlepšit strukturu půdy a obohatit ji o humus a další prvky, které rostliny potřebují k růstu, jsou právě zelená hnojiva ta nejvhodnější. Existuje mnoho druhů, které můžete pěstovat jako zelené hnojivo. Pokud jste tuto metodu ještě nikdy nevyzkoušeli, rozhodně stojí za to, protože je to účinný a levný způsob, díky kterému se zlepší kvalita půdy.

Co znamená zelené hnojení?

Jde o rostliny, které rychle klíčí a vytvářejí velké množství zelené hmoty. Tyto rostliny se pěstují proto, aby se ve správnou dobu, což je většinou v době kvetení, zaryly do půdy a dodaly jí humus a minerální látky.

Mohlo by vás zajímat:  Někteří zahradníci zdobí rostliny žlutou mašlí. Tahle netypická dekorace má překvapivě skvělé účinky

Výhody používání ekologického hnojiva

Výhody jejich používání lze jen těžko spočítat, ale mezi ty nejdůležitější patří, že jsou zcela ekologická, můžete je použít pro jakoukoli rostlinu, obohacují půdu o minerální látky, po zakopání se začnou rozkládat a přispívají k tvorbě humusu. Zelená hnojiva potlačují růst plevelu. Přispívají ke zlepšení biologické struktury půdy. Tímto druhem nehrozí přehnojení rostlin. Zelená hnojiva můžete použít v různých ročních obdobích a jsou ideální pro obnovu zničeného pozemku.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy použít zelené hnojivo

Na podzim vysejte meziplodiny, vybírejte mrazuvzdorné druhy, a vykopejte je až na jaře následujícího roku. Jakmile skončí letní sklizeň, můžete zasít letní meziplodiny, které vykopejte buď na podzim, nebo na jaře poté, co během zimy vymrznou. Když dokončíte stavbu domu, můžete zelené hnojení aplikovat již na jaře.

Mohlo by vás zajímat:  Mšice na rostlinách zahubí postřik z droždí

Vhodné rostliny na zelené hnojení

Z luskovin, které obohacují půdu o dusík, se nejčastěji používají lupina a bob. Velmi příznivý účinek má také jetel, který ve svých kořenech produkuje sloučeniny, jež odpuzují hraboše a myši. Některé druhy z čeledi brukvovitých, například pohanka, hořčice, řepka olejka a ředkev, mají zase fytosanitární účinek, což znamená, že brání rozvoji půdních škůdců a semen plevelu.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/soil-composts-mulches/green-manures
Přidat na Seznam.cz