Zázračný olej z dalekého zámoří dnes používají hospodyňky po celém světě. Jeho účinky jsou neocenitelné

Čajovníkový olej je v Evropě známý už od 18. století. Dostal se k nám z Austrálie díky anglickému mořeplavci Jamesi Cookovi a jeho společníkovi, botanikovi Josephu Banksovi. Ten si všiml jeho léčivých vlastností a začal s ním ošetřovat kožní problémy námořníků. Užitečných vlastností má ale mnohem víc – například odstraňuje různé druhy nečistot a plísní.

Zdraví, ale i úklid

Čajovníkový olej je pro člověka zcela bezpečný, lze ho používat zevně i vnitřně. Urychluje hojení ran, čistí póry a léčí opary, má totiž antibakteriální, protizánětlivé a antivirové vlastnosti. Dokáže úspěšně vyléčit mykózu nohou a nehtů, potlačuje bolest v krku a tlumí kašel a chrapot. Používá se ve formě roztoku k inhalaci, emulze v kombinaci s kokosovým olejem nebo přímo v neředěné formě.

Mohlo by vás zajímat:  I bez žehličky může být prádlo dokonale hladké. Trik je ve správném praní a věšení

Čajovníkový olej najde uplatnění i v kuchyni nebo koupelně. Jeho vůně odpuzuje vosy a samotný olej nezanechává šmouhy, takže s ním můžeme například vyleštit okna. Tím zároveň znemožníme hmyzu proniknout do místnosti. Skvěle se hodí na mytí lednice, sporáku, kuchyňské linky, vany a umyvadla. Pro své dezinfekční účinky se používá jako prostředek k čištění prádla.

Zdroj obrázku: Freepik

Olej proti plísním

Tento olej lze použít také v boji proti plísním. Můžete si vyrobit směs čajovníkového oleje s vodou v poměru 1 : 50 a lžící tekutého mýdla. Rozprašovačem naneste na plíseň. Větší květy plísní ošetřete čistým čajovníkovým olejem nebo směsí esenciálního oleje, vody a vysokoprocentního alkoholu. Ošetření opakujte třikrát až čtyřikrát týdně.

Destilací asi tuny listů čajovníku po dobu dvou až tří hodin se získá téměř deset litrů oleje. Domácí výroba ale může být složitá vzhledem k tomu, že čajovník roste pouze v Austrálii. Olej naštěstí můžeme běžně sehnat v lékárně nebo drogerii. Je citlivý na světlo, proto se distribuuje v tmavých lahvích a je doporučené skladovat ho na stinném místě. Olej by neměly používat děti do 5 let a těhotné a kojící ženy.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/262944
Přidat na Seznam.cz