Zatracované tuky jsou pro tělo ve skutečnosti nezbytné. Klíčem je vybrat ty správné
Tuky jsou spolu se sacharidy a bílkovinami jedním ze tří pilířů zdravého a vyváženého jídelníčku. Zdravý model výživy totiž rozhodně není ten, který omezuje, nebo dokonce eliminuje tuky, ale ten, jenž zahrnuje tuky z dobrých zdrojů. Jaké tuky vybrat? Poradíme vám a pomůžeme.
Funkce tuků
Tuky jsou nositeli chuti a hrají v těle řadu důležitých rolí. Kvalitní tuky jsou klíčové zejména při fungování buněčných membrán a podporují činnost nervového a krevního systému. Snižují cholesterol a chrání vnitřní orgány. Dále jsou jedinečným a důležitým zdrojem vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E a K), ale také zintenzivňují jejich vstřebávání a pomáhají také se zpracováním dalších živin.
Rychlé snížení příjmu tuků vede k úbytku hmotnosti, ale to se může projevit také na vašem zdraví a kráse. Nedostatek zdravých tuků ve stravě naruší správný průběh mnoha důležitých procesů a také se oslabí struktury buněčných membrán, což můžeme na kůži vidět pouhým okem. U lidí, kteří omezují konzumaci tuků, kůže stárne mnohem rychleji.
Které tuky jsou zdravé?
Obecně lze říci, že by měly být ideálně rostlinného původu. Jsou zdrojem EFA (esenciálních nenasycených mastných kyselin), tedy nejžádanějším typem tuků pro zdraví. Jak již název napovídá, jsou nezbytné pro fungování organismu, zejména pro srdce a oběhový systém, ale klíčové jsou také pro mozek, nervový systém a pro imunitu. Tělo si je nedovede samo vyrobit, a proto mu je musíme dodávat prostřednictvím stravy. Lze je rozdělit na mono- a polynenasycené mastné kyseliny, včetně těch nejžádanějších omega-3 mastných kyselin.
Kde je najdeme?
Možností je celá řada. Mezi základní zdroje patří:
- mastné mořské ryby,
- ořechy,
- semena a jadérka,
- za studena lisované oleje.
Všechny tyto zdroje jsou pro nás snadno dostupné. Problémem mohou být čerstvé ryby, ale úplně stačí, když si rybí maso dopřejete jednou do týdne.
Zdroj: https://www.helpguide.org/articles/healthy-eating/choosing-healthy-fats.htm