Bylinné čaje představují skvělou volbu pro ty, kdo si chtějí vychutnat lahodný a zdravý nápoj.
Petrželka je u nás asi nejvíce používaná na dochucování pokrmů, především polévek, kde příjemně prováže všechny chutě. Většina z nás si ji pěstuje v truhlíku za oknem nebo na bylinkové zahrádce. Po sklizni ji lze nasušit nebo zamrazit a používat po celou zimu jako připomínku svěžího léta. Rozhodně se to vyplatí, protože i po zmrznutí či usušení si dokáže zachovat mnoho vitamínů a prospěšných látek, které obsahuje. Není tedy na škodu, pořídit si několik dalších květináčů s touto bylinkou, protože je opravdu velkým zdrojem živin potřebných pro náš organismus.
Po staletí se vavřín neboli bobkový list používal v lidovém léčitelství při různých potížích, od žaludečních bolestí až po léčbu nachlazení, a mnozí ho znají právě v této souvislosti. Mast z bobkového listu má ale i jiné využití. Například pomáhá při problémech s akné, mrazem vysušenou pokožkou nebo revmatismem. Proto se vyplatí mít tuto mast vždy po ruce. Vlastnosti masti z bobkového listu Mast z bobkového listu na akné je velmi oblíbená a je skvělá i v jiných oblastech. Tato mast dokáže zklidnit záněty kůže, odstranit drobné otoky a skvěle působí na pokožku v zimě.
Recept na fazolový kotlík nebo bretaňský hrnec je známý ve Francii i ve Velké Británii, ale tento typ jídla je oblíbený také v sousedním Polsku. Obdoba fazolového guláše zasytí o víkendu během večeře, ale hodí se i na oběd do krabičky s sebou do práce, protože se může jíst s pečivem, s bramborem nebo s rýží. V jednom z dílů představuje tuto verzi fazolového hrnce Ewa Wachowiczová, hvězda polské gastronomie a moderátorka pořadu „Ewa vaří“.
Z procházek si většinou v kapsách přinášíme kaštany a žaludy. Příště byste ale měli sáhnout také po jeřabinách, které mají mnoho léčivých vlastností. Ačkoliv syrové plody nejsou ke konzumaci vhodné, můžete si z nich vyrobit džem, džus, sirup nebo tinkturu, která příznivě působí na trávicí soustavu. Jeřabiny jsou plné vitamínů a minerálů Jeřabiny rostou na malých stromech z čeledi růžovitých. Jsou to malé oranžovočervené kuličky, kterých si lze všimnout už z dálky. První plody se objevují v první polovině září, se sklizní se ale vyplatí počkat až po mrazech, protože vlivem nízké teploty ztratí hořkost.
Čtyři ingredience, dobrý mixér a jeden den, to je vše, co potřebujete, abyste se opět postavili na nohy. Tento recept na protizánětlivý a protichřipkový koktejl proti chorobám potlačí jakékoli příznaky. Domácí lék na chřipku Tento lék je jednoduchý na výrobu, je efektivní a obsahuje pouze čtyři složky. Co je důležité poznamenat, nevynechávejte žádnou z nich ani nenahrazujte něčím jiným. Zvolené ingredience musí být čerstvé, šťavnaté a co nejvyšší kvality. Výhody tohoto nápoje jsou, že neobsahují alkohol, který se často nachází v domácích tinkturách nebo infuzích. Důležitý je silný mixér, nejlepší je ten, co dokáže rozdrtit led nebo ořechy.
Pórek patří do každého správného vývaru. Tato zelenina má tak bohatou nutriční hodnotu, že by se na jídelníčku měla objevovat mnohem častěji. Přestože obvykle používáme jen bílou část pórku, zpracovat se dají i zelené listy. Celá zelenina je totiž plná živin, vitamínů s antioxidačním potenciálem a minerálů důležitých pro zdraví. Kromě vitamínů C, A, E, K a skupiny B v něm najdeme železo, hořčík, vápník, draslík, fosfor, sodík a zinek. Pórek je velmi zdravá zelenina Léčivé účinky pórku znali lidé už ve starověku. Naše prababičky ho zase používaly k léčbě těžko se hojících ran a při revmatických bolestech.
Podzim je obdobím hojnosti, stromy plné ovoce a zahrady plné zeleniny. Chcete-li co nejlépe využít tuto sezónní odměnu a vychutnat si chuť podzimu po celý rok, zvažte výrobu zavařenin. Zavařeniny nejen zachycují podstatu sezóny, ale také jsou promyšlenými dárky pro blízké. Kořeněná jablečná marmeláda Ingredience: 3 kg jablek (směs sladkých a kyselých odrůd) 1 šálek hnědého cukru 1 šálek krystalového cukru 2 lžičky mleté skořice 1/2 lžičky mletého hřebíčku 1/2 lžičky mletého muškátového oříšku 1/4 lžičky soli 1 lžička vanilkového extraktu Instrukce: Jablka oloupejte, zbavte jádřince a nakrájejte na plátky. Plátky jablek vložte do pomalého hrnce nebo velkého hrnce.