5590

Zahradní pomocníci, bez kterých se neobejdeme

Na jaře se probouzí příroda včetně té na naší zahradě. A my bychom jí měli pomoci. Začít bychom přitom měli co nejdříve, protože seznam pracovních úkolů, které nás čekají, není zrovna krátký. Naštěstí máme spoustu pomocníků, kteří ty nejtěžší práce vykonají za nás.

Na jaře vysazujeme stromy a keře, provádíme řezy ovocných stromů, hnojíme, připravujeme záhony, vysazujeme zeleninu a bylinky, vytváříme květinové záhony, probouzíme k životu trávník a záhony a celkově se připravujeme na letní sezonu.

Zahradní kultivátor do každé zahrady

Skvělým zahradním pomocníkem je i zahradní kultivátor. Tento šikovný stroj toho dokáže opravdu hodně a stává se tak nepostradatelným společníkem mnoha zahrádkářů. Kdo někdy rýpal zahradu zahradním rýčem a vyměnil ho za zahradní kultivátor by mohl vyprávět. Stručně řečeno za vás odvede tu největší dřinu. V první řadě provádí kypření půdy. Výkonné stroje, např. značky Husqvarna, toho ale dokáží mnohem více. Kypření, rytí, odstraňování plevele, orání, zarovnávání půdy, její provzdušňování, zapracování hnojiv do půdy už nebude jen na vašich bedrech, tato chytrá mašinka vše zvládne za vás.

Mohlo by vás zajímat:  Jablka podporují trávení a metabolismus, napomáhají hubnutí a fungují jako prevence proti nemocem

Vertikutace trávníku

Trávník po zimě je potřeba v první řadě provzdušnit, tedy odstranit z něj zplstnatělé zbytky trávy, plevelů a mechů. K jeho kořínkům se tak bude lépe dostávat vzduch, vláha i živiny, které jsou pro jeho zdraví nezbytné. Trávník se hlouběji a silněji prokoření a nabyde na objemu. Podpoří se tak tvorba nových výhondů a trávník se tím i zmladí. Na malé trávníky můžete použít vertikutační hrábě, na větší plochy doporučujeme použít vertikutátor.

Křovinořez nebo vyžínač?

Ve vaší výbavě by neměl chybět kvalitní křovinořez a vyžínač. Na vysokou trávu budete muset použít křovinořez, pokud vám jde jen o zarovnání okrajů trávníku, vystačíte si s vyžínačem. Obzvláště v nabídce křovinořezů a sekaček Husqvarna patří mezi špičky na trhu. Někdejší motorové kosy zvládly maximálně posekat trávu, zatímco ty dnešní toho dokáží mnohem víc a troufnou si, ostatně jak již napovídá i jejich název, i na mýcení keřů a malých stromků. Při výběru konkrétního modelu je důležitý jeho výkon, který závisí na druhu činnosti, kterou od něj budete vyžadovat. Obecně čím větší plocha, kterou bude obdělávat, tím větší nároky na jeho výkon.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinky jsou kouzelnice, které vyléčí řadu neduhů. Znamení zvěrokruhu napoví, která je ta pravá

Elektrická nebo benzínová sekačka?

Pokud vám už dosluhuje stará sekačka, měli byste se poohlédnout po nové. Rozhodně to nenechávejte na poslední chvíli, ani se nenadějete a sekací sezona tu bude. Při výběru sekačky je na místě všímat si několika parametrů, mezi které vedle výkonu patří pohon, typ konstrukce, šířka záběru, ale třeba i způsob sekání. Sekačky se obecně rozdělují na elektrické, benzinové a akumulátorové. Na malých zahradách můžete používat sekačku elektrickou. Elektrické sekačky bývají levné, tiché a také lehčí. Mezi jejich negativa patří nižší výkonnost a nutná přítomnost elektrického zdroje. Rovněž musíte být pořád na pozoru, abyste si nepřesekli napojený kabel. Pokud plocha vaší zahrady převyšuje 600 m2, zvolte ale raději sekačku benzinovou. Benzinové sekačky bývají výkonnější a se širším záběrem nožů. Majitelé menších zahrad stále častěji volí i sekačky akumulátorové, které se jednoduše dobíjejí. Problémem ale bývá, že baterie nevydrží nabitá příliš dlouho.pro náročné terény je vhodná také sekačka bubnová. Pro jistotu se obraťte na odborníka, který vám s výběrem sekačky, ale i jiných pomocníků do zahrady poradí.

Přidat na Seznam.cz