Stinging Nettle 785292 1920

Žahavý plevel posílí zahradní rostliny a účinně je zbaví škůdců

Díky obsahu obrovského množství vitamínů, minerálů a dalších přírodních látek dokonale regeneruje pokožku, detoxikuje organismus nebo napomáhá prevenci a léčbě anémie. Kromě přírodní medicíny (ve které toho umí opravdu hodně) je kopřiva široce používána i v zahradnictví. Živiny nahromaděné v jejích listech totiž stimulují růst různých rostlin, podporují jejich kvetení, a navíc se osvědčují jako extrémně účinné v boji proti chorobám a škůdcům, jako jsou šedá plíseň, mšice nebo roztoči. Jak ji v zahradě využít naplno?

Kopřiva je skutečný poklad

Kopřiva není nijak zvlášť krásná rostlina, přesto si ale zaslouží pozornost a obecný respekt. Jak bylo uvedeno výše, pomáhá nejen tělu, ale i zahradě. Nebojte se ji proto konečně používat i ve formě přírodního hnojiva! Na jeho výrobu vám postačí jen několik málo ingrediencí:

  • kopřiva (celé stonky nebo posekaná nahrubo),
  • plastová či dřevěná nádoba,
  • voda (nejlépe dešťová).
Mohlo by vás zajímat:  Jak se starat o zahradu a neutratit při tom majlant? Tipy, které přijdou vhod nejenom začátečníkům
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jednoduchý postup umí dělat zázraky

Kopřiva se nejčastěji používá k přípravě hnojiva, které je založeno na mladých, čerstvě sklizených listech a výhoncích kopřivy. Ty musí být umístěny do plastového nebo dřevěného sudu či jiné nádoby (ale nikoliv kovové!). Do nádoby nalijte vodu a nechte odležet alespoň na dva týdny, přičemž směs nezapomeňte pravidelně promíchávat. Doporučené množství je: 1 kilo čerstvé kopřivy na 10 litrů vody. Při přípravě hnojiva z kopřivy nelze opomenout čtyři body:

  • intenzivní vůni lze zmírnit přidáním křídy,
  • roztok hodně pění, proto je potřeba velká nádoba,
  • zmizení pěny na povrchu svědčí o tom, že je připraveno k použití,
  • před použitím je třeba naředit.
Mohlo by vás zajímat:  Netradiční slunečnice a lahodná zelenina v jednom: topinambur si každý zamiluje
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vytvořte si skvělou zálivku

Pro použití k posílení rostlin by se měla vzniklá tekutina naředit v poměru 1­ litr roztoku na 10 litrů vody. Nejlépe se takto vzniklé hnojivo používá k posílení těch rostlin, které mají vysoké nároky na živiny. To mohou být rajčata, okurky, květák, růže, ale i trvalky, keře a ovocné stromy. Na druhé straně se nesmí používat pro pěstování fazolí, hrášku, cibule a česneku. 

Slabší roztok se hodí na mšice

Roztok výše uvedeného hnojiva lze použít nejen k zalévání a posilování rostlin, ale také k jejich postřiku. To vše za účelem účinného zbavení se škůdců, kteří na ně útočí, a zárodků plísňových chorob, například šedé plísně. Tekuté hnojivo se po naředění vodou v poměru 1 : 20 používá k boji proti mšicím a roztočům a v poměru 1 : 10 je účinný v boji proti zárodkům plísní.

Přidat na Seznam.cz