Vyhodit po odkvětu muškáty je obrovská chyba. Díky jednoduché metodě na jaře znovu rozkvetou
Co by byly letní balkony a terasy bez muškátů? Pyšní se jimi domky ve městech, na vesnicích i v podhorských oblastech, kde zdobí zábradlí hotelů a kaváren. Muškáty patří mezi nejoblíbenější balkonovky nejen u nás, ale jsou populární též v sousedním Polsku či v Německu. Mnozí pěstitelé však vůbec netuší, že se mohou radovat z pelargonií až do pozdního podzimu a posléze je zazimovat, protože mají pocit, že se jedná o letničky, které po odkvětu skončí v bioodpadu. Jak zimovat muškáty a proč je dobré mít zásobu papírových sáčků?
Teplomilné letničky? Ale kdeže!
Když odkvetou, jejich osud je zpečetěn na kompostu nebo v nádobě na bioodpad, protože někteří pěstitelé se domnívají, že pelargonie patří mezi teplomilné letničky, protože nejsou odolné vůči chladu a mrazu. Opravdu tomu tak není, jedná se povětšinou o trvalky, které se mohou nechat přezimovat v papírových sáčcích a v kartonové krabici, která umožní skladování i většího množství sazenic jednotlivě v sáčcích za sebou. Po regeneraci a zimním odpočinku je pak možné sazenice opětovně oživit a nechat jimi ozdobit balkon.
Pestré květy z Afriky
Existuje na tři stovky různých druhů pelargonií, přičemž většina pochází z teplých oblastí Afriky, proto nemají potíže odolat vysokým letním teplotám, nadto zvládnou i pár dní bez zálivky. Právě kvůli těmto vlastnostem se mnozí domnívají, že na podzim jejich život končí. Zbytečně, snadno je lze přezimovat pomocí triku s papírovými sáčky. Na rozdíl od jiných rostlin se jen těžko mohou zazimovat v květnících, protože jejich množství a velikost tuto metodu znesnadňují.
Papírové sáčky jako pomůcka pro zimování
Právě množství a nedostatek prostoru bývají důvody pro vyhození pelargonií a pořízení nových exemplářů na jaře. Přitom zazimovat muškáty je snadné. Rostliny se vyjmou z nádob nebo z květníků a z kořenů se oklepe zemina. Následně se vloží do papírových sáčků s kořeny směrem nahoru a uloží se v krabici do garáže nebo sklepa bez přístupu světla. Muškáty přežijí při teplotách v rozmezí 5 až 10 stupňů Celsia. Jednou měsíčně se vyjmou a kořeny se vloží na hodinu do studené vody. Na přelomu února a března se mohou ponořit do vody a později přesadit do květináče a dát k oknu při pokojové teplotě, po ledových mužích je lze přesunout na venkovní balkony a terasy.
Zdroj: https://www.gardengatemagazine.com/articles/how-to/all/how-to-overwinter-geraniums/