Všeho moc škodí: příliš mnoho hydratace může vést až k nebezpečné otravě vodou
Lidské tělo je více než z poloviny tvořené vodou, proto je doplňování tekutin nezbytné pro jeho každodenní bezproblémový chod. Základem pitného režimu by měla být voda v dostatečném množství, protože jinak hrozí dehydratace, která v některých případech může skončit selháním vnitřních orgánů a smrtí. Hrozí ale i opačný stav takzvaného převodnění, což je nadměrná hydratace. Jedná se doslova o otravu vodou, kdy hrozí otoky, potíže s arytmií, ale může skončit i fatálně. Jaké jsou příznaky nadměrné hydratace a komu hrozí?
Správný pitný režim je základ
Základem každé buňky je voda, proto je nutné tekutiny během dne doplňovat. Dospělý člověk by měl vypít asi dva až tři litry tekutin. Pitný režim by měl sestávat z vody a bylinných čajů. Sycené sladké limonády, kofeinové nápoje nebo alkoholické nápoje mohou způsobovat dehydrataci. V horkém letním počasí navíc organismus potřebuje dávku zvýšit až ke čtyřem litrům, protože dochází k pocení. Dehydratace může mít vážné důsledky, zhoršuje fungování organismu, ale má vliv i na psychiku. Škodlivé je i přílišné pití vody, kdy hrozí hyperhydratace.
Komplikace při přílišném pití vody
Co je už moc? Lidské tělo je schopné vyloučit asi 10 litrů moči, ale takto vysoké množství tekutin může ovlivnit chod ledvin, nadto dochází k hyponatremii, kdy je abnormálně nízká hladina sodíku v krvi, a k narušení elektrolytické rovnováhy. Tyto stavy jsou velmi ojedinělé, nejčastěji postihují extrémní sportovce, kteří po soutěžích mohou dostat do těla příliš tekutin najednou. Otrava vodou může mít velmi vážné následky v podobě postižení ledvin.
Příznaky hyperhydratace jsou:
- nevolnost;
- bolesti hlavy;
- otoky bérců a kotníků;
- příliš časté močení;
- náhlé zvýšení krevního tlaku;
- svalová slabost, omdlévání;
- abnormální zvýšení srdečního tepu;
- rychlé přibývání na váze;
- neurologické poruchy a potíže.
Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/318619