Velká pomoc za málo peněz. Perlit provzdušní půdu a vypořádá se s plísní
V přírodě se běžně vyskytuje, ale je známější z prodejen zahradnických potřeb. Perlit se prodává v pytlích pro zahradnické práce, zejména pro provzdušňování substrátu nebo pro pěstování hydroponických rostlin. Perlit je lákavý vzhledem ke svým vlastnostem, ale také ceně, protože třílitrový pytel lze zakoupit za cenu do 50 korun. A nepoužívá se jen na zahradě, vulkanická sklovina je populární též ve stavebnictví nebo v hutnictví. Jak správně perlit používat při pěstování rostlin a jak se s jeho pomocí zbavit plísní v květináči? Poradí odborníci!
Perlit, dar z vulkánu
Nadrcenou směs v pytlích prodávají v hobbymarketech i v zahradnických centrech a na popularitě získává až v poslední době. Nejedná se přitom o žádnou novinku, tuto horninu vulkanického původu znali už ve starověku. Tato hornina se těží v povrchových dolech, nadrcená se vypaluje a z toho důvodu je zcela sterilní. Najde užití v mnoha odvětvích od zahradnictví, stavební průmysl po potravinářství. Výhodou je neutrální pH a vysoká odolnost, cení se též nehořlavost a stálost vůči teplotám či větru.
Ideální pro prokysličení zeminy
Proč je dobré mít zásobu perlitu doma? Hodí se při přesazování nebo pro mísení se substrátem při sadbě nových rostlin. Doporučuje se smíchání se zeminou v poměru 3 : 1 (na tři litry zeminy litr perlitu), díky tomu mají rostliny snadnější vývoj a ke kořenům se dostane více vzduchu. Pomocí perlitu je možné zbavit hrnkové rostliny plísní a různých houbových onemocnění, stačí přimíchat perlit do zeminy, protože má dezinfekční vlastnosti. Perlit má neutrální pH, proto je optimální pro pěstování rostlinných řízků. Dokonce existují varianty perlitu, které se používají pro hydroponické pěstování rostlin, ovoce a zeleniny.
Jako izolace i namísto filtrů
Zatímco při pěstování rostlin se perlit používá pro kypření nebo jako drenáž, ve stavebnictví zase jako tepelně izolační materiál. Benefitem vulkanické skloviny je její nehořlavost a umí skvěle izolovat od zvuků a hluku, proto se používá jako přídavek do omítek, do střešní nebo stěnové izolace. Tento materiál také neplesniví, což je důvod i pro použití v potravinářství. Pomocí perlitu se filtrují různé druhy nápojů včetně vína nebo piva. Tato hornina hraje též významnou roli při výrobě cukru.
Zdroj: https://www.gardensalive.com/product/perlite-a-great-way-to-improve-drainage-and-a-primer-on-what-organic-means