Sunflower 1643794 1920

Včely mají hlad a umírají, každý jim může pomoci výsadbou správných rostlin

Postupně se rozvíjející průmysl a infrastruktura stále více zasahují do přírody. Ubývají lesy, vodní plochy, ale také celé živočišné druhy. Jedním z takto ohrožených druhů, který trpí na průmyslový rozvoj, jsou včely. Těm ale velmi snadno pomůžeme i na našich zahradách.

Včely ubývají především v důsledku stále menšího množství potravy v přirozeném prostředí. Kvůli menší ploše polí a využívání stále agresivnějších postřiků včely hladoví. Přitom právě včela patří k jednomu z nejzásadnějších živočichů pro člověka. Díky práci včel medonosných dochází k opylování rostlin a následné produkci ovoce, zeleniny a okrasných rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Uložte begonie k zimnímu spánku. Stačí málo, aby na jaře znovu rozkvetly

Bez rostlin a bez včel

Včely medonosné v přirozeném prostředí jsou závislé na tzv. medonosných rostlinách. Ty včelám poskytují nektar, kterým se tito malí živočichové živí a sbírají ho. Ve svých úlech ho přetvářejí na med, který slouží jako přírodní sladidlo v mnoha domácnostech a má gastronomickou tradici po celém světě.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Včelám pomůžeme na zahradách a balkonech. Medonosné rostliny se vyznačují velmi jednoduchým pěstováním a kromě přilákání včel se nám odmění i krásnými květy anebo přísadami do kuchyně.

Pomůže oregano, jetel i svazenka

Velmi oblíbenou medonosnou bylinou je oregano. V sušené formě ji celosvětově přidává do pokrmů mnoho kuchyní. Díky svému variabilnímu užití se neztratí téměř nikde a jídlu dodává skvělou chuť. Oregano je ale velmi efektivní i pro včely. Z jednoho hektaru oregana neboli dobromysli obecné vytvoří včely:

  • 500–900 kg medu,
  • 100 kg pylu.
Mohlo by vás zajímat:  Jak vybrat skleník na zahradu?

Další podobnou rostlinou není nic jiného než v naší kotlině známý jetel bílý. Jetel nevyžaduje prakticky žádné speciální podmínky a vypěstujete ho prakticky kdekoliv. Jediné, co nemá příliš v lásce, je časté sekání trávy. Roste v malých svazcích, které v období od června do srpna tvoří výrazné bílé květy. Právě jejich barva a vůně lákají množství včel.

Med z bílého jetele se navíc vyznačuje velkou sladkostí a dotekem vanilky. Na rozdíl od lesního medu neobsahuje stopy hořkosti. Z jednoho hektaru jetele včely medonosné navíc vyprodukují až 680 kg medu.

Mohlo by vás zajímat:  Zeleninové saláty jsou důležitou součástí našeho jídelníčku
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Poslední z rostlin, kterými pomůžete včelám, je svazenka vratičolistá. Drobné modrofialové květy svojí vůní lákají včely z celého okolí. Díky tomu vyprodukují až 400 kg medu a 300 kg pylu na hektar svazenky. Pyl navíc pomáhá při opylování dalších rostlin v okolí.

Přidat na Seznam.cz