Umýt jahody vodou nestačí. Při špatném očištění se sladké plody mění v hrozbu
Odstopkovat a propláchnout v cedníku? Většina lidí postupuje při donesení jahod z obchodu nebo z farmářského trhu přesně tímto způsobem. Na jahodách se přitom vyskytují různé patogeny, bakterie nebo jiné škodlivé látky, které mohou být zdraví škodlivé. Jak správně jahody ošetřovat před samotnou konzumací, aby nedošlo k pozměnění chuti, ale současně byl povrch zbavený všech nežádoucích prvků? Inspirujte se radami zkušených hospodyněk!
Správné mytí jahod
V cedníku nebo pod tekoucí vodou se omyjí pouze hrubé nečistoty, jahody jsou ale druhem ovoce, které trpí na zvýšenou kontaminaci plísněmi nebo různými patogeny a mikroorganismy, protože se plody vyskytují v blízkosti půdy. V první fázi se musí plody zbavit nečistot pomocí zásaditého roztoku, který se vytvoří přidáním lžičky jedlé sody do vody, ve které se jednotlivé kusy omyjí. Ve druhé fázi se naopak musí očistit v kyselém roztoku, který se připraví z vody a lžičky jablečného octa. V alkalické i kyselé lázni by jahody měly strávit asi pět minut, poté se musí ještě opláchnout pod studenou tekoucí vodou.
Konzumace okamžitě po umytí
Namísto mytí pod vodou se může použít slabý solný roztok, ani sůl nezanechá žádnou příchuť, protože na závěr se opět plody musí opláchnout pod tekoucí vodou. Jahody se musí sníst hned po umytí, protože se rychle kazí. Pro uložení do chladničky na pozdější čas je nutné ovoce dokonale osušit pomocí papírových utěrek. A proč v tomto období jíst pravidelně jahody?
Lokální ovoce s mnoha léčivými účinky
Podle odborníků jsou jahody ovoce s největšími antioxidačními účinky, které likvidují volné radikály v těle. Jejich výhodou je lokální dostupnost od května do července s ohledem na druh odrůdy. Jedna porce jahod denně napomůže zlepšení trávení a harmonizuje překyselení žaludku, efektivně léčí zácpu. Jahody se doporučují též pacientům s aterosklerózou, s dnou nebo s revmatickými onemocněními.
Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/how-to-clean-strawberries