Trik s velikonočním osením mojí babičky: díky podvodu lze dekoraci vytvořit i víkend před Velikonocemi
Zapomněli jste na osení stejně jako já? Tak využijte trik mé babičky. I ona nechávala vše na poslední chvíli. V době, kdy žila, samozřejmě nebylo moc reálné koupit si osení v obchodě. A tak musela improvizovat. A jednu takovou improvizaci, kterou já nazývám podvod, naučila i mě. Když mi správný termín založení velikonočního osení uteče, použiji tohle.
Bez pšenice i ječmene
Základem velikonočního osení je pšenice nebo ječmen. Tato semena se dají do hlíny, ta se navlhčí a nechají se na teplém místě. Oves i ječmen začnou klíčit a růst. Tento proces ale vyžaduje určitý čas, v krajním případě řekněme týden. Co ale pokud vám zbývá už jenom několik posledních dní před Velikonocemi?
Na pšenici i oves zapomeňte a použijte alternativu. Ano, není to typické velikonoční osení, ale lepší než nic. Potřebovat budete řeřichu, popřípadě čočku. V případě řeřichy klasická semena, v případě čočky prostě ty malé puky, které jsou ingrediencí do polévek nebo kaší.
Voda a vata
Už v ruce svíráte řeřichu a čočku a potřebujete vědět, co s nimi dělala moje babička, když na velikonoční osení zapomněla? Je to jednoduché. Ještě si vezměte kus vaty (nebo třeba odličovací tampony, o kterých se mé babičce mohlo v té době nechat jenom zdát). Namočte a položte na vatu čočku i řeřichu. Misku s vatou následně položte na teplé místo, protože teplota podpoří klíčení.
Za pár dní hotovo
Žádný týden růstu jako u klasického osení. Tohle naklíčení řeřichy nebo čočky bude trvat jenom pár dní. Důležitá je stále dostatečná vlhkost a teplo. U řeřichy mohou stačit tři dny k tomu, aby vám vyrostla až do výšky několika centimetrů. Čočka se zase za stejné období nádherně promění v kudrnaté lístky. V obou případech budete mít před sebou dekoraci, která letošní, ale ani jakékoliv následující Velikonoce rozhodně nezklame. Tak postup klidně šiřte dál, moje babička by byla ráda.
Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek Anny S., redakčně zkráceno a upraveno.