Toulcovka se stane ozdobou každého domova, kde se postará o čistší vzduch
Pokojových rostlin je celá řada, a pokud se poohlížíte po nějaké zajímavé a méně obvyklé, mohla by vás zaujmout toulcovka. Latinský název je Spathiphyllum, který je dobrý znát tehdy, když ji budete chtít koupit na internetu nebo ve specializované prodejně pro pěstitele. Lidově se jí rovněž říká lopatkovec.
Proč je toulcovka tak přitažlivá
Listy této rostliny jsou pevné, celistvé, s nepřerušovanými okraji a při správné péči mají krásnou zelenou barvu. Obvykle tmavá, sytá barva listů krásně kontrastuje s bělostným květenstvím, které má zajímavý tvar. Jedná se o vzpřímenou palici, zčásti obklopenou toulcem rovněž bílé barvy, jehož délka je větší než délka samotné palice. Americká odrůda má žlutou barvu.
Jako mokřadní rostlina se skvěle hodí pro pěstování v okolí zahradních jezírek, ale svou popularitu získala také jako rostlina pokojová. Zde podle posledních průzkumů působí také jako čistička vzduchu, což ocení zejména alergici. Pokud však chováte kočky nebo jiná volně se pohybující domácí zvířata, dejte pozor na okus, protože zejména stonky a listy jsou toxické.
Jak ji správně pěstovat
Pokud jde o nejvhodnější místo pro umístění toulcovky, potřebuje světlo, ale neměla by mu být přímo vystavena. Květináč tedy nestavějte přímo do okna. Rostlina dává přednost teplu a chránit byste ji tak měli zejména proti nízkým teplotám. Naopak stinnější místo jí nijak nevadí a často tam i úspěšně kvete.
Pokud jde o zálivku, půdu je dobré udržovat vlhkou, ale s vodou to nijak nepřehánět. Příliš zálivky způsobuje obvykle hnití kořenů a nedostatek zase postupné usychání. Toulcovka ocení také vyšší vlhkost vzduchu, které můžete docílit například pomocí výparníků a také postřikem listů kapičkami vody z rozprašovače.
Toulcovky jsou poměrně odolné a zvyklé čerpat živiny z vody a slunce. Z tohoto důvodu je tedy není třeba ani přihnojovat. Lidé se při jejich pěstování uchylují k používání hnojiva prakticky jen tehdy, když je jejich cílem obzvlášť velký květ. S hnojivem je však zapotřebí postupovat opatrně a použít ho spíš méně, protože na jeho nadbytek rostlina reaguje zbarvením květů do zelena.
Zdroj: https://www.urbanplanters.co.uk/blog/plant-focus-spathiphyllum-sp/