Human Hand Planted Trees Protect Environment Ecological System

V listopadu můžeme sázet zeleninu a stromy, některé rostliny potřebují ochranu před zimou

Listopad je na zahradě posledním podzimním měsícem, kdy je možné řádně připravit rostliny na zimu. Stále si můžeme užívat z okouzlující barvy podzimního listí, ale dny jsou již krátké a poměrně chladné. Přesto je třeba udělat na zahradě spoustu práce. Stromy, keře, trávník a dokonce i rostliny v květináčích je třeba chránit před mrazem. V listopadu je potřeba přikrýt stromy, keře a provést mulčování. Nezbytnou součástí je i hrabání listí. Rostliny v květináčích na terase nebo balkoně je také třeba chránit před mrazem.

Listopad je na zahradě časem intenzivních příprav na zimu. Pokud mají rostliny přežít zimu, je ochrana proti mrazu nezbytná.

Mohlo by vás zajímat:  Správné usušení hub zaručí uchování jejich chuti a bezpečné skladování

Jaké práce je potřeba udělat v listopadu na zahradě

V listopadu je poslední chvíle, kdy můžeme chránit nejen ty rostliny, které zůstávají v zemi a nevydrží chlad, ale také ty, které před zimou zdobí naše balkony nebo terasy. Na zahradě je třeba v listopadu ještě hodně pracovat. Musíme se starat o stromy, okrasné keře a také o trávník. V tomto období můžeme zasadit mimo jiné mrkev, petržel, kopr a špenát. Stále můžete vysazovat také keře a ovocné stromy

Young Boy Planting Tree Outdoors Using Watering Can
Zdroj obrázku: Freepik

Jak se správně starat o stromy před zimou?

Rostliny přezimující v zemi by měly být dostatečně chráněny před mrazem. Kmeny ovocných stromů lze před mrazem chránit slámou, proutím, rounem nebo například jutovými pytli. Kůru a kmeny stromů lze také obílit vápnem, nejlépe v prosinci. Naopak ovocné stromy, především ty mladé jsou velmi citlivé na mráz, jako jsou broskvoně nebo meruňky. Tyto stromu potřebují přikrýt. Můžeme k tomu použít slámu, ale také hotové ochranné kukly z netkané textilie. Bílé rouno je zdaleka nejlepší, protože chrání a zároveň zajišťuje dostatečný průnik slunečního světla a vzduchu. Stromy vysazené na podzim, které ještě nestačily pořádně zakořenit, jsou obzvláště citlivé na mráz. Základny kmenů stromů by měly být chráněny kopečkem. Za tímto účelem vytvořte kolem každého kmene kopeček vysoký asi 30 cm.

Mohlo by vás zajímat:  Šťáva ze zeleného ječmene

Jak pečovat o okrasné keře před zimou?

Listnaté a jehličnaté stálezelené keře jsou náchylné k vysychání. Proto vyžadují dostatečné zavlažování. Aby jejich kořeny mohly i později volně čerpat vodu z půdy, je třeba provést mulčování. V opačném případě by půda zamrzla a nebylo by to možné. Prvním krokem při ochraně keřů před zimou by proto mělo být vydatné zalévání a následné rozprostření ochranného mulče kolem jejich základny. Vhodné je suché listí, piliny, stromová kůra nebo sláma. Tenká vrstva při silných mrazech nemusí stačit. Mulč by měl být vysoký asi 5 cm.

Zdroj: https://restless.co.uk/leisure-and-lifestyle/home-garden/garden-checklist-ideas-for-november/
Přidat na Seznam.cz