Tipy pro úsporné zalévání zahrady: využít lze dešťovou vodu nebo mulčování
Obzvláště v letním období je zalévání často diskutované téma. Ať už je to kvůli tomu, že rostliny v horku potřebují o to více vody, anebo naopak kvůli omezení, která jsou skrz šetření vodou v suchu zaváděna. Už právě z těchto důvodů je dobré volit cesty, které nebudou plýtvat vodou, ale vláhu k rostlinám dostanou. Ty nejjednodušší možnosti vám navíc nabízí sama příroda, pro více informací čtěte dál.
Voda z nebe je stejně, ne-li více kvalitní než ta z kohoutku
Nejlepším způsobem, jak zahradu zalít, ale zároveň při tom neplýtvat pitnou vodou, je využít vodu dešťovou. Nejenže je zadarmo, ale ještě k tomu neobsahuje chemikálie, které jsou používány ve vodě pitné na její ošetření. Samozřejmě ale nemůžete spoléhat na to, že bude pršet, a je tak dobré si vodu skladovat. Nejjednodušší je ji odebírat z okapů. Právě ty většinou odvádí vodu do kanalizace, ale nic vám nebrání si ji svést třeba do barelu. Právě tam vám voda může klidně stát i v největším suchu a vy si z ní akorát odeberete do konve.
Odpařování je váš největší nepřítel
Velmi důležitý je i způsob, jakým zaléváte, a kdy tuto činnost provádíte. Nejvíce vody totiž zbytečně odchází odpařováním. To znamená, že byste zavlažovat měli ideálně, když je půda alespoň trochu vychladlá. Čím teplejší je, tím více vody se z ní odpaří. Důležité je také, aby se co nejvíce vody dostalo ke kořenům rostliny. Je tak zbytečné zalévat shora. Tímto způsobem se rostlina může sluncem spálit a také zbytek vody po listech steče dále od rostliny, což způsobí to, že se voda bude pouze horko těžko dostávat ke kořenům.
Abyste odpařování zabránili, můžete zkusit mulčování. Právě to poskytne ochrannou vrstvu, která bude půdu udržovat ve stálé teplotě, a odpařování tak nebude tak vydatné. Můžete mulčovat pomocí kůry, humusu, ale i rašeliny. Každý způsob navíc vaší půdě poskytne i cenné živiny.
Zdroj: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/aug/22/six-ways-to-save-water-in-your-garden