Hose 3401513 1280

Tipy na zalévání zahrady pro začátečníky. Každý může mít bohaté záhonky

Jste na zahradě teprve začátečníkem? Podívejte se na zahradnické tipy, bez kterých se neobejdete. Dnes se podíváme na zalévání rostlin. Co děláte špatně? Zalévání možná vypadá jednoduše, ale musíte se držet základních zásad a pravidel, jinak nebudete mít tak nádhernou a zdravou zahradu, jak si přejete. Nejde přitom o nic složitého, na co byste potřebovali mít speciální vzdělání. Tak jdeme na to.

Správný čas je základem úspěchu

Ideální čas pro zalévání květinových záhonů je ráno. Ne v poledne, protože kapky na listech fungují jako čočky, vyluhují se, vypalují a usnadňují pronikání mikroorganismů do rostliny. A večerní zalévání naopak zvyšuje aktivitu hlemýžďů, které se k rostlinám snáze dostávají vlhkou půdou. Zahradu byste měli zalévat, když je půda mírně suchá, ale ne úplně vyprahlá. Vodu byste také měli směrovat na půdu a nikoli na listy.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat amarylis
Zdroj obrázku: Pixabay

Jak na to?

Mírně rozptýlený proud vody by měl proniknout alespoň do 20cm hloubky. Dělejte to systematicky, přibližně ve stejnou dobu, protože rostliny si na to zvyknou. Nemusíte zalévat každý den, ale nedovolte, aby byla půda příliš suchá, nebo naopak příliš vlhká. Jinak rostliny uhynou a začnou hnít. Pokud se rozhodnete zalévat kořenovou zeleninu, postupujte pravidelně, aby se nevytvořily malé, mělké nebo křivé kořeny.

Zdroj obrázku: Pixabay

Šikovné tipy

Lepší je zalévat jednou nebo dvakrát týdně než každý den jen trochu. Nainstalujte také snímač vlhkosti do země, budete mít jednoduchý přehled o tom, jak na tom půda je. Pokud máte možnost, nechte si nainstalovat kapkový zavlažovací systém, který se zapne ve stanovenou dobu. Měli byste se ovšem ujistit, že se voda dostane do bezprostřední blízkosti kořenů a nebudete s ní zbytečně plýtvat. Jakou vodu používat? Ideální je dešťová voda, kterou nasbíráte do kontejnerů ve stínu (nikdy ne na slunci).

Přidat na Seznam.cz