Správné vytáhnutí klíštěte sníží riziko přenosu infekce do těla
Teplé počasí láká na vycházky do přírody. Nezřídka si ale z nich přineseme nezvaného návštěvníka – přisáté klíště. Je to nepříjemné, protože tento hmyz je přenašečem nebezpečných nemocí. Proto je třeba se naučit klíště bezpečně z pokožky vytáhnout. Jakým způsobem byste to měli udělat?
Klíště obecné
Tento roztoč z čeledi klíšťatovitých se živí krví savců, ptáků či plazů. Samičky dorůstají délky až 4,5 mm a samečkové jen 2,5 mm. Na hlavě mají takzvaný hypostom, pokrytý nazpět směřujícími háčky, kterými se přichytí v pokožce napadaného jedince. Na chodidlech mají klíšťata Hallerův orgán, jenž detekuje CO2. Díky tomu jsou schopna vycítit kořist na velkou vzdálenost.
Klíště obecné je přenašečem nebezpečných infekčních nemocí – lymeské boreliózy, klíšťové encefalitidy nebo ehrlichiózy. Narazíte na ně především na vlhkých místech, v lužních lesích i na vlhčích loukách. Naopak se vyhýbají suchým oblastem.
Jak poznat nákazu přenesenou klíštětem
Infekce klíšťovou encefalitidou po přisátí klíštěte se projevuje asi 7 až 14 dní po kontaktu s klíštětem. Je podobná chřipkovým příznakům – objeví se bolest hlavy a horečka. Lymeská borelióza má jiný průběh. V místě přisátí klíštěte se objeví typická červená skvrna. Obě nemoci je třeba léčit, protože mohou mít velmi závažné následky.
Jak vytáhnout klíště z kůže
Při vytahování klíštěte zapomeňte na to, že byste ho mazali olejem nebo krémem. Tím byste způsobili to, že by se klíště začalo dusit a vypustilo obsah do rány. Tím by se jen zvýšilo riziko infekce.
Na vytáhnutí klíštěte je vhodná pinzeta. Tou uchopíte klíště co nejblíž ke kůži a jemným tahem ho vytáhnete ven. Klíštětem neotáčejte. Místo přisátí po vytažení roztoče je třeba vydezinfikovat. Použít můžete ajatin, benzín s lihem, které je vhodné mít doma v domácí lékárničce. Pak byste měli místo sledovat, jestli se na něm nevytvoří červená skvrna, typická pro lymeskou boreliózu. Pokud ano, je třeba kontaktovat lékaře.
Zdroj: https://www.health.state.mn.us/diseases/tickborne/diseases.html, https://www.cdc.gov/ticks/diseases/index.html, https://www.britannica.com/animal/tick, https://www.cdc.gov/tick-borne-encephalitis/index.html, https://www.cdc.gov/lyme/index.html, https://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html