Smrková mast uleví při bolesti i nachlazení. Tento přírodní zázrak si snadno připravíte sami doma
Smrková mast není jedna z nejpopulárnějších, ale dokáže vám pomoci s mnoha onemocněními. Uleví při bolestech svalů a kloubů, podpoří léčbu infekcí horních cest dýchacích, jakož pomůže i při kousnutí hmyzem. Nejlepší na ní je, že si ji snadno můžete vyrobit i doma.
Co to je smrková mast
Přípravky z jehličí a smrkové pryskyřice se lidovém léčitelství používají již léta. Smrková mast patří k těm, které mají nejdelší tradici. Ty, které kupujeme v lékárnách, bylinných obchodech nebo drogeriích, mohou být obohaceny o včelí vosk, olivový olej nebo eukalyptový éterický olej. Všechny tyto složky mají naštěstí stejně cenné vlastnosti. Smrková mast by neměla obsahovat konzervační látky a barviva. Má obvykle nahnědlou barvu. Podle vůně budete hned vědět, jaký produkt se vám dostal do ruky.
Mladé výhonky smrku i pryskyřice z tohoto stromu obsahují velké množství flavonoidů, tříslovin, antokyanů, kyselin, jakož i vitamíny A a C. Smrková mast má protizánětlivé, antivirové, antibakteriální, protiplísňové, analgetické a hřejivé vlastnosti. Tento produkt je nejznámější ve skandinávských zemích. Bojuje i proti bakteriím a virům, často se proto používá i v případě nachlazení. Čistí ucpaný nos a usnadňuje dýchání.
Vyrobte si mast doma
K výrobě smrkové masti budete potřebovat 1 šálek smrkového jehličí, půl šálku kokosového nebo olivového oleje, malé množství lihu, 1/4 šálku včelího vosku a lžíci smrkové pryskyřice. Smrkové jehličí je třeba rozdrtit, nasekat a poté zalít alkoholem. Nechte stát několik hodin. Po uplynutí času zalijte vybraným olejem a pomalu zahřívejte ve vodní lázni. Tímto způsobem získáte smrkový olej. Potom směs nechte měsíc odstát na stinném místě.
Po měsíci tekutinu přelijeme, zahřejme a přidáme pryskyřici a včelí vosk. Když všechny složky roztají, můžeme hotový produkt nalít do opařených sklenic. Takovou smrkovou mast skladujte na chladném místě. Smrkovou mast můžete jemně vtírat do čisté pokožky 2–3krát denně. Dobře se vstřebává a nezanechává mastný film. Nedoporučuje se na otevřené rány.
Zdroj: https://www.healthbenefitstimes.com/spruce/