Slupka z okurek vyžene mravence, využití najde také při úklidu a péči o pokožku
Každá správná hospodyňka ví, že spousta takzvaného domácího nebo kuchyňského odpadu je ve skutečnosti surovina pro další zpracování. Svým způsobem je tak recyklace tisíce let stará, tenhle princip zná totiž lidstvo od nepaměti. Podobně je tomu také se slupkou od okurek. Jako třeba slupka od brambor i ta okurková má mnoho využití, a tak by ji byla škoda vyhazovat. Pokud ji tedy vůbec loupete, protože ve slupce je spousta hodnotných živin, a tak se vyplatí dobře omyté a očištěné okurky jíst celé.
Repelent proti mravencům
S mravenci se potýkají nejen chataři a chalupáři. Některým druhům se daří i ve městech. Tenhle sociální hmyz dokáže být velmi otravný, a pokud se vám jednou dostane do kuchyně, jen těžko se ho zbavíte. Nejspíš vám nezbude jiné řešení než sáhnout po nějakém chemickém přípravku na jejich likvidaci. A tak je nejlepší jim v přístupu dovnitř zabránit. Třeba tak, že jejich cestičky přehradíte okurkovou slupkou, tu totiž mravenci nepřekonají.
Přírodní čisticí prostředek
Nejste-li fanoušky průmyslově vyráběné chemie, zbystřete. Na skvělý domácí a ekologický čisticí prostředek totiž budete potřebovat jen 40 gramů jedlé sody, oškrábanou slupku z jedné okurky a hrnek vody. Okurkovou slupku rozmixujte na kaši a rozmíchejte v ní sodu s vodou. Ze směsi vytvořte co nejhladší krém. Tím pak můžete odstraňovat usazené nečistoty nebo jej třeba můžete využít k mytí nádobí.
Pleťová maska
Možná víte, že výtažky z okurek se objevují v mnoha různých druzích kosmetiky, zejména v pleťových maskách. Ale i samotná okurková slupka může posloužit jako skvělá pleťová maska. Měla by být samozřejmě čerstvě oškrábaná, včerejší slupky vám v tomhle ohledu nijak neposlouží. Obličej si před přiložením slupky omyjte a dobře ho usušte. Okurkovou slupku nechte působit pět až deset minut, pak pleť opláchněte vodou a znovu ji osušte.
Zdroj: https://www.slurrp.com/article/kitchen-tips-creative-ways-to-recycle-cucumber-peels-1660752730699